Beteg majmok: Kutatás ami összefüggésbe hozza a beadott oltások mértékét és az autizmus jeleit
Az elsô kutatási projekt, amely a 90-es években felmérte a gyermekek által kapott teljes oltási terhelés hatásait, autizmus-jellegű jeleket és tüneteket fedezett fel az ember gyermekekkel azonos módon beoltott gyermek majmokban. A tanulmány fô kutatója (Laura Hewitson a Pittsburgi Egyetemrôl) fejlôdési késésekrôl számol be, viselkedési problémákról és agyi elváltozásokról a makákókban, amelyek "meghatározott idegrendszeri rendellenességeit mutatták az autizmusnak".
Az eredményeket pénteken és szombaton bemutatják egy nagyobb nemzetközi autizmus konferancián, Londonban.
Bár finoman, tudományos nyelven lett megfogalmazva, Hewitson felfedezései bombaként robbannak. Most elôször, azt sugallják, hogy a mi legközelebbi rokonunk autizmus jeleit kezdi mutatni mikor ugyanúgy oltják be ôket (például MMR vakcinákkal), és ugyanazokkal az oltó keverékekkel (mint a higannyal tartósító thimerosallal), mint azokat az amerikai gyerekeket, akiknél autizmust diagnosztizáltak a 90-es években.
Az kutatási projekt elsô nyilvánosan közzétett eredményei elhangoznak szóban és posztereken is bemutatják ôket pénteken és szombaton az Autizmus Kutatás Nemzetközi Találkozóján Londonban. Minden poszternek át kell mennie egy szakmai vizsgálaton mielôtt bemutatják. Ezek egyetlen tudományos folyóiratban sem jelentek meg eddig.
Hewitson szóbeli beszámolójához szombaton, a témához kapcsolódó két poszter egyikén, a kutatók összefoglalójukban azt is megállapítják, hogy "a beoltott állatokon fokozatosan komoly idült gyulladásokat jelentek meg (az emésztôszervi szövetekben <-- gyomor és bél), ugyanakkor a nem oltott állatokon ez nem volt megfigyelhetô. Több jelentôs eltérést fedeztünk fel az emésztôszervi szövetek genetikai lenyomatában az oltott és nem oltott állatok között." Számos tudományos munka és szülô is beszámol komoly emésztôszervi betegségrôl autizmusba visszafejlôdött gyermekeknél.
Az eredmények mindenképpen ellentmondásosak részben, minthogy hitelt ad az elôször 1998-ban, Andrew Wakefield (brit gyermekgyógyász gasztroenterológus) által közzétett tanulmányoknak. (Andrew Wakefield az egyik társszerzôje Hewitson mostani felfedezéseinek.) Ô egy szokatlan bélgyulladásos állapotot írt le olyan gyerekeknél, akik autizmusba fejlôdtek vissza miután megkapták az MMR oltást (kanyaró, mumpsz, rubeola). Wakefield jelenleg nem megfelelô orvosi magatartás vádjával néz szembe Nagy-Britanniában, érdekütközés és helytelen eljárás miatt. Tagadja a vádakat.
A konferencia programjában, a 7. Éves Nemzetközi Autizmus Kutatás Találkozóján (IMFAR), három elkülönített bemutató szerepel, amik eredményeket mutatnak az átfogó kutatási programból. Az elsô egy szóbeli beszámolót: "A gyermekgyógyászati oltások hatása a fôemlôsök viselkedésére, a amygdala növekedésére, és az ópiát jellegű kötôdés", vagyis a "amygdala tanulmányt", Dr Hewitson vezette, és 12 társszerzôt tartott számon, köztük 5 kollégát a Pittsburghi Egyetemrôl és Dr Wakefieldet. A többi szerzô kémikus, patológus és pszichológus volt a Kentucky, California-Irvine és Washington Egyetemrôl.
Hewitson bevezetô elôadása két poszter bemutatójával folytatódik szombaton. Ezek egyike a "A gyermekgyógyászati oltások hatása a fôemlôsök viselkedésére, az agyi törzs méretére és az ópiát jellegű kötôdés", amit Wakefield vezetett, és 6 további társszerzôje van.
A kisgyermekkori vakcináknak az agyi fejlôdésre gyakorolt hatására fókuszál. A második, az "Emésztôrendszeri szövetek Microarray elemzése a gyerekoltások hatásainak makákó-modelljében" (Microarray elemzés = egy módszer nagyszámú DNS változás kiértékelésére), amit Steven Walker (Wake Forest Egyetem) vezetett, és végrehajtott egy génelemzést a beoltott és nem oltott majmok emésztôrendszeri szövetein.
Ezek a tanulmányok, mégha csak állatokra is vonatkoznak, és nem gyerekekre, egyike a legnagyobb kritikáknak, melyet azok a szülôk és tudósok fogalmaznak meg, akik lehetséges kapcsolatot látnak az autizmus és a megnövekedett ütemű 90-es évekbeli oltási naptár között (beleértve azt is, hogy jobban ki voltak téve a higany alapú tartósítószernek).
Míg az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) az egyedi oltásokat egyformán biztonságosnak és hatékonynak tartja, és a Járványügyi és megelôzô Központ egy tanácsadó testülete javasolja az állam által átvett gyermekkori oltási naptárat, ugyanakkor nincsenek átfogó egészségügyi eredmények, amelyek összehasonlítanák a teljes oltási terhelést a teljes oltatlansággal jegyzi meg a szerzô.
Egy törvényjavaslat, melynek társtámogatója Carolyn Maloney és Tom Osborne, még függôben van a Képviselőházban. Ez kötelezné a kormányzatot, hogy vezessen le egy autizmus kutatást az oltatlan amerikai gyerekeknél tapasztalt autizmus arányának felmérésére. Éppen ezen a héten, Bernadine Healy (volt Nemzeti Egészségügyi Intézeti igazgató) több kutatast kért a lehetséges oltások és az autizmus közti kapcsolat felderítésére. És megjegyezte, hogy a kérdés még nem rendezôdött, a CDC és a Gyógyszerintézet és az Amerikai Gyermekgyógyászok Akadémiája erre vonatkozó ismételt állításai ellenére sem.
A mai szóbeli beszámolóban a szerzô megjegyzi, hogy a makákó majomfajta, amelyet alkalmaztak a tanulmányban "gyakran használatosak a vakcinák klinikai alkalmazását megelôzô biztonsági tesztekben, de az egyedi oltásokkal ellentétben a kombinált gyermekkori oltási rendben nem voltak tanulmányozva. A gyermekkori oltások lehetséges kiváltó tényezôi az autizmusnak, a rendellenes viselkedés és a rendellenes amygdalanövekedés potenciális jellemzôje lehet ennek a helyzetnek.
A tanulmány bizonyítékot talált mind a viselkedésbeli, mind a biológiai változásokra, miután a 13 makákó majom arányos mennyiségű dózist kapott az 1994 és 1999 közötti javasolt vakcinákból, koruknak megfelelôen. Három majom semmilyen vakcinát nem kapott.
"A fôemlôs fejlôdést, az észlelést és közösségi viselkedést mérték fel az oltott és oltatlan gyermek (majmok) esetében, szabványosított tesztek segítségével, melyket a Washingtoni Nemzeti Fôemlôskutató Köpontban fejlesztettek ki." Agyi változásokat kerestek MRI és PET vizsgálatokkal, miután beadták az MMR oltást.
"Összehasonlítva az oltatlan állatokkal, jelentôs idegfejlôdési hiányosságokat találtak az oltott állatok esetében: túlélési reflexek tekintetében, színek megkülönböztetésében és egyeztetésében, és tanulási helyzetekben", jelentették a szerzôk. "Viselkedésbeli különbségeket figyeltek meg az oltott és oltatlan állatok között, és az oltott csoportban az MMR beadása elôtt és után. Összehasonlítva az oltatlanokkal, az oltott állatok amygdalájának növekedésében gyengülés következett be és különbségek tapasztalhatók az amygdala diprenorphine kötôdésében. Interakciós (együttműködéses) modellekben jelentôs kapcsolatot találtak konkrét abnormális szociális és nem szociális viselkedésekben, izotóp kötôdésben és felhasznált vakcinában."
A szombati tanulmányok egyike messzebre mutat, miszerint a tanulmány "felfedett olyan lényeges eltéréseket az oltott és oltatlan állatok köztött", amely fejlettséghez kötött viselkedéseket egy anya figyelhet meg, "a kutatás, szívás, kezek és lábak fogása - reflexek késedelmes megszerzésénél." Azzal zárják, hogy megjegyzik: "ez az állati modell az idegrendszeri következményeit vizsgálja a gyerekkori oltási rendnek, funkcionális és ... agytörzsi rendellenességeket találtunk a beoltott állatoknál, ami fontos lehet az autizmus egyes szempontjaiból. Az eredmények fontos biztonsági kérdéseket vetnek fel egy lehetséges állati modellel szolgálva, hogy meg lehessen vizsgálni az okok és kórfejlôdés szempontjából a szerzett idegfejlôdési rendellenességeket."
-- Dan Olmsted is szerkesztôje az Age of Autism-nek. |