A daganatos betegségekről
Az élőlények legkisebb egységének, a sejteknek, mértéktelen szaporodását daganatos - népies nyelven rákos - megbetegedésnek nevezik. Régóta keresi az okát orvostudomány. Az elmúlt évtizedek kutatásának eredményeként, közel 10 vírusfajtáról bizonyították, hogy az emberi szervezetben daganatos burjánzást képes létrehozni.
A Humán papillóma vírusok (HPV)
Ennek a vírus családnak igen sok tagja van. A bőr, a szájüreg és a nemiszervek hámrétegében szaporodik. Az egész világon elterjedt. A fertőzött területek érintésével, összedörzsölésével, eszközökkel, tárgyakkal vihető át egyik emberről a másikra. A HPV a szexuálisan átvihető vírusok közé tartozik, mint például a herpesz, a hepatitis B (HBV) és a HIV.
Milyen betegségeket okoznak a Humán Papillóma Vírusok?
A bőrben (talpon, tenyéren) és a külső nemi szerveken szemölcsöket okoznak. Ezek jóindulatú elváltozások, de igen makacsok, nehezen gyógyíthatóak és gyakran visszatérnek. A kezelések hosszú évekig tarthatnak és kellemetlenek. A Human Papilloma Vírusok a nemi szervek hámjában felszínes fertőzést és rákos elfajulást is képesek létrehozni. A gyakori partnerváltás, a hormonkészítmények, a dohányzás és az immunrendszer gyengesége, növelik a kockázatot.
A nők és a Humán Papillóma vírusok (HPV)
A szexuális életet élő nők 80%-a átesik olyan HPV fertőzésen, mely a nemi szervet érinti (nagyajkak, hüvely és méhszáj). Az első fertőzés, általában, 15-24 éves kor között fordul elő. Az egyik tünet a nemiszerveken lévő szemölcs lehet (kondilóma), melyet helyi kezeléssel (ecsetelés, fagyasztás, sebészi eljárás) lehet eltávolítani. A méhszájon lévő fertőzés gyakran tünetmentes. Legtöbbször a szervezet immunrendszere el tudja takarítani a vírust. Ha a vírus hosszú ideig szaporodik a sejtekben, először felszínes hámelváltozás jön létre. A nőgyógyászati vizsgálatkor ezt ellenőrzik a méhszáj
megtekintésével és a Papanicolaou teszttel. A tartós fertőzés, több év alatt rosszindulatú daganathoz - méhnyakrákhoz - vezethet.
Nem csak méhnyakrákon tud okozni a HPV
A HPV szerepét bizonyították a férfiak pénisz daganatainak közel felében, a végbél-, és a szájüregi daganatok jelentős részében. A férfiak (szexuális partnerek) szerepe jelentős a vírus átvitelében és az újrafertőzésben.
Hogyan lehet megelőzni a Humán Papillóma Vírus fertőzést?
A szexuális utón átvihető vírusok megelőzésének módja hasonló. Az óvszer használata, a partnerhez való hűség, és a tisztálkodás hatékonyan csökkenti a fertőzés esélyét. A védekezés új lehetősége a védőoltás.
A HPV elleni védőoltásról
Lehetőség van védőoltással megelőzni a HPV fertőzések leggyakoribb formáit. Kétféle oltóanyagot dolgoztak ki, a 2, illetve a 4 különböző HPV ellen. Az oltóanyagokban nincs vírus, betegséget nem okoz. Jelenleg, hazánkban a 4 komponensű oltóanyag van gyógyszertári forgalomban, mely a nemiszerv szemölcsei és a méhnyakrákot okozó, leggyakoribb HPV ellen véd.
Kik olthatók HPV ellen?
Az oltás azoknál a leghatásosabb, akik még nem estek át HPV fertőzéseken. A lezáródott vizsgálatok szerint, az oltottakban, az oltást követő 5 éven belül nem fordult elő nemi szervi szemölcs és méhnyakrák sem. A jelenlegi ajánlás szerint, az oltást 9-13 éves kortól 26 éves korig adható, három alkalommal, 0. 2. 6. hónapos vagy 0. 1. 4. hónapos időközzel. A háziorvos, a nőgyógyász és bőrgyógyász is felírhatja receptre az oltóanyagot és be is adhatja. Az oltás nem minden HPV ellen véd, ezért a rákszűrés továbbra is fontos. |