A csecsemőhalálozás 5-7%-ért egy szörnyű betegség a felelős, melyről azt hinnénk, hogy már rég nem szedi áldozatait a világban. A tetanusz ellenszerét, a tetanusz toxoidot (TT) már 80 éve felfedezték, mégis becslések szerint évente 140 ezer újszülött és 30 ezer szülő nő esik áldozatul a fertőzésnek a fejlődő világban. Minden harmadik percben meghal egy csecsemő tetanuszban!
A tetanusz (merevgörcs) kórokozója a Clostridium tetani nevű baktérium. Spórás formája a környezeti tényezőkkel szemben rendkívül ellenálló, a talajban hosszú ideig fertőzőképes marad. A betegség tüneteit a kórokozó által termelt mérgező anyagok (toxinok), főleg a tetanospazmin nevű idegméreg okozza: az idegimpulzusok továbbításában szerepet játszó anyag felszabadulásával heves, fájdalmas és tartós izomgörcsöt vált ki. Először a rágóizmokat, a nyelőcsövet, a nyak és a hát izmait bénítja meg, ezt a légzőizmok bénulása követheti, mely fulladásos halálhoz vezethet. A fertőzés tünetei általában a születés utáni harmadik napon jelentkeznek, s a halálozási arány igen magas, 70-100% között mozog.
Az újszülött kori és az anyai tetanusz kialakulásának közvetlen oka a köldökcsonk fertőződése, mely a nem megfelelő higiénés körülmények között zajló szülés miatt következik be. A halálos veszély mélyebb oka azonban az oltási rendszer, a szakképzett szülészek, bábák, a megfelelő egészségügyi ismeretek hiánya.
A betegség egyben a szegénység és az egészségügyi ellátások terén tapasztalható társadalmi egyenlőtlenség jele is. A legszegényebb és a legfejletlenebb országokban regisztrálják az újszülött kori tetanusz fertőzések kétharmadát. Az országok legtöbbje, melyben még nem sikerült felszámolni a betegséget, a világ 50 legszegényebb állama közé tartozik.
Újabb betegség tűnhet el a Földről
A XX. század utolsó évtizedében, a védőoltások rendszerének megerősítésével és különböző egészségügyi felvilágosító programokkal, a világ 161 fejlődő országból több mint százban sikerült megszüntetni az újszülött kori tetanusz előfordulását. Ugyanakkor az afrikai kontinens számos helyén, de olyan népes államok, mint India vagy Kína, városoktól távol eső településein továbbra is fenyegető veszély a tetanusz.
Az újszülött kori tetanusz felszámolásának határidejét eredetileg 1995-re tűzték ki egy WHO határozatban a világ országai. Azonban még 1999-ben is 61 ország volt, ahol nem sikerült előrelépni ezen a területen. Ekkor kapcsolódott be a folyamatba az UNICEF és vették fel a programba az anyai tetanusz felszámolását is.
2000. óta újabb 12 országot nyilvánítottak tetanusz mentessé, s ehhez 81 millió nőt oltottak be. Ugyanakkor a kitűzött következő célt, a betegség 2005-ig történő felszámolását ismét nem sikerült teljesíteni. 2007 végén még 47 országban volt jelen a halálos kór. Az újszülött kori tetanusz felszámolásának határideje jelenleg 2012.
Magyar vonatkozások
A magyarok már a XIX. században élen jártak az anyák és gyermekeik életének megmentésében. Semmelweis Ignác, aki a gyermekágyi láz okát felismerte és a megelőzés módszerét kidolgozta "Az emberiség iránti kötelesség" -nek tartotta a szülő nők és újszülöttjeik életének megmentését nemcsak hazánkban, de Európa-szerte.
A világ fejlett országaiban ma már nem kell számolni sem a gyermekágyi lázzal, sem a tetanusszal. Éppen ezért kell ezen országoknak segítő kezet nyújtaniuk a veszélyeztetett területeken élő családoknak.
"Magyarországon évente körülbelül 100 ezer baba születik. Ugyanennyi kisbaba életét követeli világszerte egy ma már teljességgel megelőzhető betegség. Ha belegondolunk, ez elfogadhatatlan."- hívja fel a figyelmet Jakupcsek Gabriella. "A Pampers UNICEF kampány széleskörű támogatottsága bizonyítja, hogy a kismamák világszerte osztják megdöbbenésemet, és a tetanusz által okozott tragikus halálesetek megállításához fűződő reményemet. Anyaként természetesen mindannyiunkra rengeteg feladat és kiadás hárul, ennek a kampánynak köszönhetően azonban most egy hétköznapi vásárlással azonnali segítséget nyújthatunk a rászorulóknak.
Az "1 csomag Pampers UNICEF = 1 védőoltás" kezdeményezés azért indult 2006-ban, hogy támogassa az UNICEF-et az újszülöttkori tetanusz 2012-ig történő felszámolásában. E nemes célhoz 2010. április 1. és június 30. között Magyarországon is bárki hozzájárulhat, ugyanis bármely UNICEF logóval ellátott Pampers termék megvásárlása után a Pampers egy vakcina beszerzéséhez szükséges összeget adományoz az UNICEF-nek. 2010. június végéig, a Pampers-UNICEF kampányok eredményeként 300 millió tetanusz toxoid vakcinát biztosít majd a Pampers az UNICEF számára. Ehhez az eredményhez a magyar édesanyák a kampány előző szakaszában 2008/2009-ben csaknem 1 millió vakcinával járultak hozzá.