INNEN-ONNAN (cikkek) : Tű nélküli vakcinák, fehérjével történő immunizálás a bőrön keresztül
Tű nélküli vakcinák, fehérjével történő immunizálás a bőrön keresztül
2010.05.20. 20:49
A tudósok nemrég rájöttek, hogy hogyan lehetséges oltást úgy beadni valakinek, hogy közben nem szúrjuk meg injekciós tűvel.
Az új módszer, melyet az Angewandte Chemie című német szaklapban jelentettek meg, hasonló elven működik, mint a nikotintapasz, azzal a különbséggel, hogy itt speciális hordozómolekulákra van szükség ahhoz, hogy az oltóanyag eljusson a véráramig.
A tapasz elvileg minden olyan esetben használható, mikor nem lehetséges orális úton bevenni a hatóanyagot, csakis az izomba juttatva. Victor C. Yang és kollégái a Michigani Egyetemen fejlesztették ki azt a speciális fehérjét, amely képes áthatolni a sejtmembránokon, és így át tudja vinni a vakcinákat a bőrfelületről egészen a vérbe.
A kutatók azt is lehetségesnek tartják, hogy a tapasz által olyan távoli helyeken, vagy szegény országokban is meg tudják kapni az emberek a vakcinákat, ahol nincs orvosi, vagy egészségügyi személyzet.
A legtöbb oltás jelenleg karba adott injektálással jár. A közeljövőben a védőoltást kellemetlen döfés nélkül végre lehet végezni:
A Victor C. Yang által vezetett csapat a University of Michigan egyetemről(USA) kifejlesztett egy
módszert, amellyel vakcinák közvetlenül a bőrön keresztül hatnak tűszúrás nélkül. Az Angewandte
Chemie c. tudományos lapban megjelent publikációban a kutatók beszámolnak arról, hogy összekapcsoltak egy speciális, rövid peptid molekulát az oltóanyagban, és ezt tapasz formájában lehet ezután alkalmazni.
A vakcinák általában fehérjék állnak, és csak néhány esetben lehet szájon átalkalmazni, legtöbbször közvetlenül izomba kell fecskendezni. Ezért vonzó cél bőrön keresztüli nem-invazív vakcinázás. Azonban a fehérje vakcinák nem tudnak átjutni a bőrünkön, különösen az át nem eresztő szaruhártya
rétegen. Van néhány fehérje gyógyszer, amelyeket jelenleg is a bőrön keresztül alkalmaznak,
de az előállításuk továbbra is bonyolult és költséges. Azokat liposzómákba, olyan
különleges "vivőanyagokba” kell beágyazni, amelyek a bőrön áthatolnak.
Yang és munkatársai azt a célt tűzték ki, hogy keresnek olyan fehérjét, amit nem kell vivőanyagokba” beágyazni. Csapata kifejlesztett egy rövid peptidet, a kis molekulatömegű protamint (LMWP), amely át tud jutni a sejtmembránon a sejtek belsejébe. LMWP peptidek gyorsan, egyszerűen, olcsón és nagy mennyiségben elő állítható fehérje protaminok. Protamin vérzések kezelésére szolgáló gyógyszeripari anyag.
Amikor LMWP kapcsolódik egy fehérjéhez a cella mentén, és ezt a "terméket" egyszerűen beviszi a membrán belsejébe, ilyen módon LMWP továbbítani tudja a csatolt fehérjék révén a szaruhártya rétegen át. A kutatók betudták bizonyítani, hogy a különböző vizsgált fehérjék kapcsolódnak a LMPW-hez úgy, hogy megjelölték egy fluoreszcens festékkel. Különösen a fehérjék felhalmozódása volt megfigyelhető a bőrön. Az egereken figyelték meg, hogy a kiváltott immunrendszer aktiválás megfelelő-e hagyományos védőoltásokhoz képest.