Almásfüzitő | Hét hónappal ezelőtt jártunk először az almásfüzitői Farkas családnál, hogy bemutassuk az akkor mindössze három éves autista kisfiú kálváriáját. Robikának nagyon sokan segítettek az elmúlt időszakban, ki pénzzel, ki játékkal, ruhával és egyéb szükséges holmival. Most úgy tűnik, hogy szeptembertől a kisfiú óvodába járhat.
– Szinte fel sem tudom sorolni, hogy mennyien segítettek – kezdi a beszélgetést a hármas ikrek édesanyja, Farkasné Csicsai Anita – a polgármester úr, a Szociális Alapellátási Intézmény vezetője, Szűts Tamásné, a Kocsi Vöröskereszt, az almásfüzitői, a komáromi és a környékbeli emberek. Rengeteg ruhát, játékot és élelmiszert kaptunk. Még Epölről is érkezett egy felajánlás, amiért azonban a benzinköltség miatt nem tudtunk elmenni. Sokat köszönhetek a munkaadó cégemnek, akik egyszeri támogatással segítettek rajtunk.
A most négyéves Robika több fejlesztésre is jár. Komáromban heti háromszor foglalkoznak a kisfiúval, első lépésként a mozgását fejlesztik. Ezek a kezelések ingyenesek, a győri és a budapesti Vadaskertben történő foglalkozásokért azonban fizetni kell. Itt főleg a kommunikációs készségek javítására törekszenek a szakemberek.
– Jelentősebb változás egyelőre még nem tapasztalható Robikánál. Viszont vannak nyugodtabb napjai és jobban eljátszik a lányokkal. Egy időben nyugtatókat szedett, de ezek pont ellenkező hatást érték el, agresszívebb lett tőlük. Beszélni még mindig nem beszél, de néha kimondja a szia, az Ágika és az anya szavakat. Pelenkát még rendszeresen használunk, de már nem fél a toalett használatától. Ami továbbra is nagy gondot jelent, hogy Robika mindent a szájába vesz. A szilárd ételt még mindig nehezen fogadja el, főleg bébiételt eszik és rengeteg tejet – számolt be az anyuka az elmúlt hónapok változásairól.
A szülők mindent megtesznek azért, hogy gyermekeik semmiben ne szenvedjenek hiányt. Az édesapa három műszakban dolgozik és rengeteg túlórát vállal. A kisfiú fejlesztőfoglalkozásai azonban rengeteg pénzt emésztenek fel. Szeretnék folytatni a homeopátiás kezelést, hiszen ezektől a készítményektől jobb lett Robika figyelme. A lovas terápia is felmerült alternatív megoldásként, hiszen az az autista gyerekek idegrendszerének sokat használ.
Hamarosan a tatabányai Tanulási Szakértői Bizottság vizsgálja meg Robikát, ahol kiderül, hogy a kisfiú szeptembertől elkezdheti-e az óvodát. A szülők a helyi intézmény és a szőnyi Waldorf óvoda közt választhatnak.
//
Két és fél hónap alatt épült le Robika verbális kommunikációja
A Farkas ikrek 2006. február 17-én császármetszéssel jöttek a világra. A picik az egy hónapos kórházi kezelés után szépen fejlődtek. Hármójuk közül Robika volt a legügyesebb, igen kommunikatív kisfiú volt, két évesen már nagyon szépen tudott verseket mondani. Fél évvel később a szülők szellemi és magatartásbeli hanyatlást tapasztaltak nála. Állapota rohamosan romlott, mindössze két hónap leforgása alatt teljesen leépült a verbális kommunikációja és agresszívvé vált.