INNEN-ONNAN (cikkek) : WHO és a gyógyszergyártó cégek üzleti kapcsolata... (H1N1-Pandémia)
WHO és a gyógyszergyártó cégek üzleti kapcsolata... (H1N1-Pandémia)
2010.01.25. 22:36
PÁNIK! Az utóbbi pár hónapban az egész világon a H1N1-es halálesetek és a WHO folyamatos figyelmeztetései vettek körül minket.
A hisztériából valaki mindig profitál, a kérdés az, hogy a pandémia esetén ki? A WHO munkatársairól kiderült, hogy szerződéses kapcsolatban vannak azokkal a gyógyszergyártó cégekkel, akik az ellenszer- és a védőoltásgyártásra megkapták a megbízást. A finn egészségügyi miniszter kivizsgáltatja az ügyet és követeli a kormányzati kutatók és a gyógyszeripar pénzügyi kapcsolatainak nyilvánosságra hozatalát.
Kinek jó üzlet a pandemia?
Az Information dán lapban megjelent információk szerint a sertésinfluenza járvány válhat napjaink legnagyobb korrupciós botrányává… Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a világ vezető gyógyszergyártó cégei között kapcsolat áll fenn, az utóbbiak pedig igen szépen kerestek az influenzán. Ez alatt természetesen nem magát a betegséget kell érteni, hanem a körülötte kialakult hisztériát.
A lap szerint a hivatalos adatok alapján eddig összesen közel 6000 áldozata volt az a H1N1 influenzának, miközben a „hagyományos” influenza évente átlagosan 500 000 áldozatot követel a világban. A betegség miatti pánik az egész bolygóra kiterjedt, a világgazdasági krízis ellenére a gyógyszer gyártók négy műszakban termelnek.
Az Information munkatársai szakértőket kérdeztek meg a sertésinfluenza járvány körül kialakult pánikról. A vélemények mindegyike megegyezett abban, hogy az emberek reakcióját nem is annyira a betegség váltotta ki, mint a rendkívül sikeres PR-kampány. És ezt a kampányt nem más vezette, mint az Egészségügyi Világszervezet. A WHO néhány munkatársáról kiderült, hogy a nagy gyógyszergyártó cégekkel (Roche, RW Johnson, SmithKlinBeecham, Glaxo Wellcome) is szerződéses kapcsolatban állnak. Ezen tanácsadók véleményére támaszkodva minősítette a szervezet világjárványnak a sertésinfluenzát. Az ellenszerek és a védőoltások gyártásáról szóló megbízásokat éppen ezek a cégek kapták meg, nem véletlenül. Az sem véletlen, hogy az említett szakértők nyomására jelent meg 2009. július 7-én a WHO rendelete a tömeges oltás szükségességéről.
Professzor Juhani Eskola a feje a finn vakcina kutatásnak (THL), és állandó tagja a WHO stratégiai tanácsadó szakértői csoportjának (SAGE), amely a WHO főigazgatója, Margaret Chan számára tesz javaslatot, hogy világjárvány esetén mit és hogyan vásároljanak vakcinát a tagállamok. Professzor Juhani Eskola vezette finn THL 2009-ben közel 6.3 millió eurót kapott a GlaxoSmithKline (GSK)-től oltóanyag- kutatásra, ez a THL elsődleges bevételi forrása volt.
A GlaxoSmithKline által előállított H1N1-elleni vakcinát, a Pandemrixet, a THL és a WHO ajánlása alapján a finn kormány megvásárolta a nemzeti pandémiás védelem érdekében. A finn egészségügyi miniszter kivizsgáltatja az ügyet, és megköveteli a kormányzati kutatók és a gyógyszeripar pénzügyi kapcsolatainak nyilvánosságra hozatalát.