Amerikai kutatók az autista gyerekekre jellemző, egyedi agyhullámokat figyeltek meg, amivel közelebb jutottak ahhoz, hogy megértsék a gyerekek kommunikációs nehézségeit.
Egy nagy hajszárító búrára emlékeztető, képalkotó berendezéssel felszerelt sisak segítségével a kutatók megállapították, hogy az autisták agyában az egyes hangok feldolgozásának folyamata késleltetett. A késleltetés a másodpercnek csupán egy töredéke, de ha ez minden hang esetében bekövetkezik, akkor összeadódva akadályozza a megértést és a beszédet.
Az első vizsgálatot iskoláskorú gyerekekkel végezték, de meg akarják ismételni fiatalabbakkal is. A vizsgálatba 64 autista gyereket vontak be (6-15 éveseket). Gyors sípjel-sorozatokat adtak fejhallgatón keresztül, az eszköz pedig rögzítette a hangokra válaszként adott, a képernyőn megjelenő agyhullámokat, melyeket azután összehasonlították nem autista gyerekek mérési eredményeivel. Kiderült, hogy az autistáknál az egyes hangokra adott reakció a másodperc ötvened részével később következett be.
Ha akár már egyéves korban sikerülne felfedezni a tünetegyüttest, hamarabb lehetne megkezdeni a kezelést is. Eddig csak a szülők beszámolóira tudtak támaszkodni, valamint bizonyos viselkedésbeli jellemzőkre, amelyek azonban ritkán jelentkeznek 2 éves kor előtt.
A texasi egyetem klinikai neurológiai központjának igazgatója, Andrew Papanicolaou szerint a felfedezés nagyban hozzájárul az autizmus kutatásához. „Egy ablak nyílt előttünk, amelyen át betekinthetünk az autisták különleges viselkedésének idegrendszeri környezetébe”– mondta a szakember, aki a kutatásban nem vett részt.
Az autizmust gyógyítani nem lehet, de a viselkedésterápia és egyes gyógyszerek mérsékelik a tüneteket.