A H1N1 oltóanyaga nincs rászabva a jelenlegi vírusra?
2009.10.05. 20:36
Nem a WHO-tól kapott új H1N1 vírustörzsből készült el az új influenza elleni magyar védőoltás, hanem egy korábbiból, amely még az 1930-as években Amerikában bukkant fel. Vagyis az oltóanyag nincs rászabva a jelenlegi vírusra - mondta Dr. Tóth Kálmán.
A gyermekorvos és infektológus szerint az orvosok többsége aggódik a szer miatt. A vakcinát ugyanis kevés emberen, és nem elég hosszú ideig tesztelték - így nem tudni, milyen hosszú távú veszélyes mellékhatásai lehetnek.
Befejezett klinikai vizsgálatok híján, 18 éven aluliaknak egyébként sem javasolt még a vakcina, sőt, állapotos nők vonatkozásában sem állnak rendelkezésre adatok - mondta a Vasárnap Reggelnek Dr. Tóth Kálmán. Az orvosok attól félnek, hogy nem várt problémák és mellékhatások esetén ők lesznek a bűnbakok, mivel az államot nem lehet perelni - az oltás ugyanis nem kötelező.
(hírTV)
Miért félnek az orvosok a H1N1 oltástól?
Független Hírügynökség
Továbbra is aggódnak az orvosok az új influenza elleni védőoltás miatt. Tóth Kálmán infektológus szerint az eddigi pár száz tesztoltás alapján nem lehet kizárni azokat a veszélyeket, amelyek csak minden ezredik embernél jelentkeznek.
Hozzátette: lehet, hogy a rövidtávú mellékhatások tekintetében jók az eredmények, de a hosszú távú szövődményekről semmit sem lehet tudni.
A védőoltás alapanyaga sem ad okot megnyugvásra: ezt nem a jelenlegi vírusból, hanem egy úgynevezett "klasszikus reasszortánsból" állították elő, vagyis egy olyan törzsből, amely még az 1930-as években bukkant fel az USA-ban. Ezt a vártnál enyhébb járvánnyal indokolták, ugyanakkor az oltóanyag nincs "rászabva" a jelenlegi vírusra.
Orvosi tankönyvek szerint az influenza elleni védőoltás hatásfoka 40-60 százalék, de ha a vakcinát nem a mostani vírusra fejlesztették ki, akkor ez az arány is megkérdőjelezhető. Sebő Zsuzsanna gyermekorvos arról beszélt a lapnak: tartanak tőle, hogy ha bármilyen probléma felmerül a védőoltással kapcsolatban, akkor az orvosokat teszik felelőssé.
Mivel az oltás nem kötelező, ezért az államot nem lehet perelni, a gyártónak pedig minden engedélye megvan, így ha valaki például lebénul a vakcina miatt, akkor az orvos lesz a bűnbak - írja a lap.