Tájékoztató dokumentumok a védőooltást végzők részére:
2009.10.05. 20:31
Valamennyi Háziorvos,
Valamennyi Gyermekorvos
S Z É K H E L Y É N
Az influenza szezonra történő felkészülés egyik legfontosabb eleme az influenza elleni oltások szervezése és lebonyolítása. A WHO és az ECDC előrejelzése szerint a 2009/2010. évi szezonban Európában a H1N1 és a H3N2 altípusú influenza A, illetve az influenza B vírus mellett a pandémiás A(H1N1)v vírus cirkulációjával és terjedésével is számolni kell. Így a felkészülés abban különbözik a korábbi évekétől, hogy a szolgálatnak a szezonális influenza elleni oltások szervezésével és lebonyolításával egyidejűleg gondoskodnia kell a lakosság pandémiás influenza elleni védőoltásának megszervezéséről is.
Az oltóanyagok elosztási rendjének és felhasználásának szabályozása az alábbi célokat szolgálja:
-a magas kockázatú csoportok védelme, a megbetegedések súlyosságának, valamint a halálozások számának csökkentése,
-az egészségügyi ellátórendszer és a kulcsfontosságú infrastruktúra folyamatos működőképességének biztosítása,
-a pandémiás vírus terjedéséből következő gazdasági károk csökkentése.
Védőoltások
Szezonális influenza elleni védőoltások:
A 3 évesnél idősebb kockázati csoportba tartozó személyek számára 1 300 000, míg a 3 éven aluligyermekek térítésmentes szezonális influenza elleni védőoltására 10 000 adag oltóanyag áll rendelkezésre a 2009/2010-es influenza szezonban. Az oltóanyagok központilag, a költségvetés terhére kerültek beszerzésre. (1. sz. melléklet)
Pandémiás influenza elleni oltás:
A pandémiás influenza ellen 4 millió térítésmentes oltóanyag áll rendelkezésre az országos tiszti főorvos által meghatározott védőoltási célcsoportok részére. (1. sz. melléklet)
A pandémiás influenza elleni védőoltási célcsoportokba tartozók és a szezonális influenza elleni védőoltásban részesítendők köre részben megegyezik. A pandémiás és a szezonális influenza elleni oltóanyagok egyidőben, különböző testtájékra beadhatók. Az oltásokat a hat hónaposnál idősebb, súlyos betegség kockázatának kitett, a szezonális influenza által is veszélyeztetettek csoportjaival kell kezdeni, figyelembe véve a betegek állapotát, azaz a legsúlyosabb állapotúakat kell először oltani. Ezzel párhuzamosan meg kell kezdeni az egészségügyi vagy ápolást, gondozást nyújtó intézmények, rehabilitációs intézmények, átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények, lakóotthonok dolgozói, továbbá ezen intézményekben huzamosabb ideig ápolt/gondozott 6 hónaposnál idősebb személyek védőoltását is. Ezen túlmenően, az egészségügyi dolgozókon kívül, az alapvető szolgáltatást nyújtó infrastruktúrát biztosító személyek védőoltásához a szükséges oltóanyag mennyiséget is biztosítani kell, amelynek felmérése már megtörtént. Az elsőként kiszállított oltóanyagokból a fentiekben megadott célcsoportok védőoltásainak megkezdéséhez szükséges oltóanyagot kell biztosítani.
Influenza elleni védőoltásokat beadhatja aháziorvos, házi gyermekorvos, foglalkozás-egészségügyi orvos, továbbá az ÁNTSZ kerületi/kistérségi intézete által kijelölt orvos, aki az OEP-pel szerződéses jogviszonyban áll, és aki az oltóanyag igénylés és elszámolás jelen körlevélben foglalt szabályait betartja, és az az egészségügyi szakdolgozó, akit jogszabály felhatalmaz.
A szezonális (Fluval AB) és a pandémiás (Fluval P) oltóanyag elosztása és kiadása
Az előzetesen egyeztetett kiszállítási helyekre, azaz általában közvetlenül az ÁNTSZ kistérségi intézeteibe kerülnek kiszállításra az oltóanyagok.
Az első kiszállítás megkezdésének tervezett ideje: 2009. szeptember 29. után, azt követően, hogy az oltóanyagok forgalomba hozatalát engedélyezték.
Az influenza elleni védőoltások ideje
Az oltóanyagok kiszállítását követően mind a szezonális, mind a pandémiás oltásokat azonnal el kell kezdeni.
Egy esetlegesen kibontakozó járvány nem akadálya az oltások végzésének.
A védettség 2 héten belül fejlődik ki, és több hónapig tart.
Az oltóanyagok tárolása
Az oltóanyagokat hűtőszekrényben, +2°C és +8°C között, fénytől védve kell tárolni. Lefagyasztani tilos!
Tekintettel arra, hogy az influenza és a Streptococcus pneumoniae okozta pneumónia csaknem azonos kockázati csoportba tartozó személyeket veszélyeztet, továbbá, hogy az influenza szövődményei között igen gyakoriak a S. pneumoniae okozta szekunder bakteriális pneumóniák, célszerű az influenza elleni védőoltásra jelentkező, idült
szív-, keringési, légzőszervi és anyagcsere-betegségben szenvedőknek, a csökkent védekező képességű felnőtteknek és a 60 éven felülieknek javasolni a pneumococcus elleni védőoltást is. Ehhez vényre felírható, térítésköteles pneumococcus elleni oltóanyagok állnak rendelkezésre a gyógyszertárakban.
Az influenza elleni védőoltásokkal kapcsolatos nyilvántartások, jelentések
-Az oltóorvosoknak (háziorvosok, foglalkozás-egészségügyi orvosok, szociális otthonok orvosai, az egészségügyi dolgozók oltására kijelölt orvosok stb.) az elvégzett oltásokról, az oltott személyekről nyilvántartást kell vezetniük.
Az oltóanyagok igénylését formanyomtatványon, vagy az azzal megegyező adattartalommal elektronikusan (excel file e-mailben) kell megküldenie az ÁNTSZ illetékes intézetének e-mail fordultával.(2. sz. melléklet)
-Az oltások megtörténtéről az oltottakat egyéni dokumentációval is el kell látni. Ennek megfelelően a 14 éves kor betöltéséig az oltásokat a „Gyermekegészségügyi kiskönyv”-be, ennél idősebbek oltásait pedig a „Védőoltási könyv 14 év feletti személyek részére” elnevezésű oltási könyvbe kell bejegyezni. Az utóbbi kiváltható az „Influenza elleni oltások igazolása” megnevezésű kártyával. (3. sz. melléklet)
-Az influenza elleni oltást követő nem kívánt eseményeket (fokozott oltási reakció, oltási szövődmény, oltási baleset) a hatályos jogszabályi előírás szerint haladéktalanul jelenteni kell az ÁNTSZ kerületi/kistérségi intézetének. A bejelentőlapokat a kistérségi és a regionális intézeteknek 24 órán belül - lehetőség szerint elektronikusan - meg kell küldeniük az OEK-nek és ezzel egyidejűleg a bejelentések kivizsgálását meg kell kezdeniük. A bejelentőlap letölthető a www.oek.hu, továbbá a www.oltasbiztonsag.hu weboldalakról. (4. sz. melléklet)
-Az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek is jelentendő az influenza elleni oltások mellékhatása, amelyről külön jogszabály rendelkezik. (Mellékhatás-figyelés – Bejelentőlap letölthető a http://www.ogyi.hu/ weboldalról vagy beszerezhető a gyógyszertárakból.)
-Jelentések: Az oltóorvosnak az elvégzett oltásokról
az első jelentést 2009. október 26.-ig a 2. sz. mellékletben megadott formanyomtatványon, vagy az azzal megegyező adattartalommal elektronikusan (excel file e-mailben) kell megküldenie a számára oltóanyagot kiadó ÁNTSZ intézetnek.
A második előzetes jelentést 2009.november 9-ig,
a harmadik előzetes jelentést 2009.november 23-ig kell megküldeni.
Az oltóorvos az elszámolással egyidejűleg igényelheti a további oltásokhoz szükséges oltóanyagot.
-Az ÁNTSZ kerületi/kistérségi intézetei az oltóorvosok jelentései alapján összesítik a védőoltások teljesítéséről az adatokat és elektronikus formában megküldik azt a regionális intézetnek. (5. sz. melléklet-jelentési határidő a későbbiekben kerül meghatározásra)
-Az oltóanyagok felhasználásról készítendő további jelentés(ek) határidejét a későbbiekben határozza meg az OTH. (5. sz. melléklet-jelentési határidő a későbbiekben kerül meghatározásra)
Mint az Ön számára is már ismert, a térítésmentes 4 millió adag pandémiás vakcinán túl 2 millió oltóanyag térítés ellenében lesz megvásárolható. A térítésköteles pandémiás vakcina beszerzése két módon történhet:
Mindazon munkáltatók, akik szeretnék biztosítani a dolgozóik, vagy esetleg a dolgozók hozzátartozói számára a pandémiás védőoltást, lehetőségük van megvásárolni az oltóanyagot nagykereskedelmi áron. Ennek feltétele az, hogy minimum 200 oltóanyagot kell egyszerre megvenni. A 200 személy több munkáltatóhoz tartozó oltandót is tartalmazhat.A 7. sz. mellékletben található formanyomtatványt értelemszerűen ki kell tölteni, és megküldeni a foglalkozás-egészségügyi szolgálat (oltóorvos) telephelye szerint területileg illetékes ÁNTSZ kerületi/kistérségi intézetnek. A kerületi/kistérségi intézet jóváhagyása után, az oltóanyagigényt meg kell küldeni az OEK Járványügyi osztályának. Az oltóanyagot az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet raktárában lehet átvenni előzetesen egyeztetett időpontban.
Az igényeket 2009. október 5-e után lehet benyújtani.
A 200 főnél kevesebb oltandó, továbbá egyéni lakossági igény esetén az oltóanyag a gyógyszertári forgalomban receptre felírva lesz megvásárolható, melynek időpontjáról újabb értesítést fogok küldeni.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a térítésköteles védőoltások beadását is a jogszabályokban előírt módon kell dokumentálni. Az egyéni dokumentációra szolgáló „Védőoltási könyv 14 év feletti személyek részére” elnevezésű oltási könyv megvásárolható a nyomtatványboltokban (ára bruttó 40 Ft).
A 8. sz. melléklet egy a háziorvosoknak szóló tájékoztatót tartalmaz, amely részletesen ismerteti a háziorvos teendőit az influenza elleni védőoltások szervezésével és lebonyolításával kapcsolatosan. Bár nem tartozik szorosan az influenza elleni védőoltások szervezéséhez, azonban jelen körlevelem melléklete tartalmaz két olyan dokumentumot, amely a betegellátást segíti. Az országos háziorvosi szakfelügyelő főorvosés az infektológiai szakmai kollégium elnöke általátadott szakmai iránymutató dokumentumok a 9. és 10. számú mellékletekbentalálhatók.