INNEN-ONNAN (cikkek) : Oxigénkamrás kezeléssel javultak az autista gyermekek szociális készségei
Oxigénkamrás kezeléssel javultak az autista gyermekek szociális készségei
2009.04.29. 20:54
Megjelent az első olyan klinikai vizsgálatot ismertető tanulmány, amely egyértelműen bizonyította, hogy a túlnyomásos oxigénkezelés pozitív hatást gyakorol az autista gyermekek szociális készségeire. A javulás az általános viselkedési funkciók, a beszéd és a beszédmegértés, a szemkontaktus és az egyéb szociális interakciók terén egyaránt megfigyelhető volt.
A floridai International Child Development Resource Centre munkatársai által végzett klinikai vizsgálatba 62 kettő és hét év közötti autizmusban szenvedő gyermeket vontak be. A vizsgálat kettős vak kontrollt alkalmazott, vagyis sem a kezeléseket végző orvosok, sem a beteg gyermekek, illetve hozzátartozóik nem tudták, hogy igazi vagy álkezelést (placebo) kapnak-e. A gyermekek egyik csoportja 1,3 atmoszféra nyomás mellett 24 százalékos oxigéntartalmú levegőt lélegzett be összesen 40 órányi kezelés alatt (1 atmoszféra 101 325 Pascalnak felel meg). A kontrollcsoportba tartozó gyermekek a vizsgálat 4 hete alatt szintén 40 órányi, de placebo kezelést kaptak, vagyis a csak enyhe túlnyomás (1,03 atmoszféra) alá helyezett kamrában 21 százaléknyi oxigént tartalmazó, vagyis normál levegőt lélegeztek be. A kezelések eredményességét három nemzetközileg elfogadott - a mentális zavar erősségét (Clinical Global Impression scale, CGI), a viselkedés normalitását (Aberrant Behavior Checklist, ABC) és az autizmuskezelések hatékonyságát (Autism Treatment Evaluation Checklist, ATEC) - ellenőrző lista segítségével ellenőrizték.
A negyven órányi túlnyomásos oxigénkezelésen átesett gyermekek 30 százalékának általános állapota "nagyon nagy mértékben", illetve "lényegesen" javult, míg ez a kontrollcsoport gyermekei közül csak kettőre (8 százalék) volt igaz. A 7 fokozatú CGI skálán a hiperbár oxigénkezelésben részesült gyermekek 80 százaléka legalább 1-2 vagy 3 fokozatos javulást ért el, míg a nem kezelt gyermekek csak 38 százalékban mutattak fejlődést a mentális zavar erősségét általános szempontok alapján értékelő lista szerint. A viselkedés normalitását vizsgáló ABC skála szerint a kezelt gyermekek önmagukhoz képest szignifikáns, vagyis statisztikailag is kimutatható javulást mutattak összességében, valamint az ingerlékenység, a sztereotip viselkedés, a hiperaktivitás és a beszéd tekintetében is. Az autizmuskezelések hatékonyságát ellenőrző lista alapján az érzékelés és a kognitív tudatosság mutatott jelentős javulást a kontrollcsoporthoz képest - olvasható a BMC Pediatrics szaklap beszámolójában.
Az autizmusban szenvedő gyermekek túlnyomásos oxigénkamrás (hiperbár) kezelése az utóbbi években kezdett elterjedni. A legtöbb hiperbár kezelés 2 atmoszféra mellett zajlik. A magasabb légnyomásos oxigénkezeléseket például szén-monoxid mérgezés esetén, vagy nehezen gyógyuló sebek gyógyulásának elősegítésére alkalmazzák. Egyes krónikus neurológiai megbetegedések, mint például a magzati alkoholszindróma, a krónikus vagy akut agyi traumák és az autizmus kezelésében 1,5-2 atmoszféra nyomást és 95-100 százalékos oxigéntartalmat alkalmaztak sikerrel, de eddig is voltak pozitív tapasztalatok, melyek alacsonyabb légnyomás és oxigénkoncentráció használatáról számoltak be. Az eddigi vizsgálatok azonban nem voltak kontrolláltak, vagyis az eredményeket nem hasonlították össze placebokezelést kapott csoport eredményeivel.
Az autizmus esetén az oxigénkezelés hatékonyságát többek között az oxigén gyulladáscsökkentő hatására vezetik vissza - olvasható a tanulmányban.