C-vitamin A C-vitamin alapvetően az agyi oxidatív stressz-állapot megszüntetésében játszik fontos szerepet, de emellett elősegíti a réz, a higany, az ólom, a kadmium és nikkel kiválasztást, az enzimműködéseket, a folsav metabolizmust, és megakadályozza a metilizációt, hogy csak néhányat említsünk. Az emberi szervezet nem képes C-vitamin előállítására, viszont – különösen stressz-állapotokban – nagyon sokat használ. Dr. Smits a C-vitamin magas dózisú adagolását javasolja mind terápiás, mind megelőzési szempontok miatt. A C-vitamin-t zsír-oldható formában is be kell juttatni a szervezetbe, hogy így az agy-vér gáton átjutva az agysejtekhez is eljuthasson.
Adagolása magas dózisban (itt fontos, hogy a víz-oldható vitamin mellett zsírban oldódót is adagoljunk. Ez általánosságban csökkenti a stressz szintet; különösen a zsírban oldódók kötődnek jól az agyban.
Az autista gyerekek 85%-a szenved bélrendszeri és tápanyag-felszívódási zavarokban. A kapcsolat a bélrendszeri és tápanyag-felszívódási, valamint „spektrum betegségek” között kimutatott, ezért sok terápia ezt a területet célozza, de ezzel gyógyítást nem, csak állapot javulást tud elérni. A kazein és glutén allergia magyarázata röviden:
ˇA szervezetben a cink indukálja a metallothionein (réz kötő fehérje) termelését az enterális sejtekben.
ˇMivel az autista betegek cink szintje alacsony, a metallothionein termelés sem megfelelő.
ˇEzért a metallothionein fehérje nem tudja kicserélni a kazein és glutén lebontásához szükséges enzimek sulfhydril csoportjaiban megkötött rezet cinkre.
ˇÍgy ezek az enzimek – mivel cinkre is szükségük van –, nyilvánvalóan nem tudnak normálisan működni, azaz nem bontják a kazeint és glutént, így kialakul egy allergiás reakció.
ˇAmikor a máj réztároló kapacitása kimerül a szervezetben megemelkedik réz (és más nehézfémek) aránya, ugyanakkor a portális keringésen keresztül a vérbe, majd az agyba jutva ezek a nehézfémek tovább fokozzák az agy stressz-állapotát. Ezért látunk az autista betegeknél kifejezett Cuprum tüneteket, amik elsősorban a görcsösségben, merevségben mutatkoznak meg fizikai, de mentális szinten is.
Ortomolekuláris kezelés: helyreállítja a Zn/Cu arányt, és reaktiválja a metallothionein-t, ami a nehézfém felvételét szabályozza. A Zn igény 6 éves korig 10-15 mg/nap, 6 éves kor fölött 20-30 mg/nap.
A többszörösen telítetlen zsírsavak – omega-3 és omega-6 –, döntő szerepet töltenek be az agy felépítésében és működésében, ezért kiemelt fontosságú részei a terápiának. EPA és DHA zsírsavak fontos szerepet játszanak a neurotranszmitterek működésében és a sejtmembránok rugalmasságának megőrzése miatt is fontosak. A hormon és immunfunkciók beállításában is szerepük van. Megfelelő adagolásuk nélkülözhetetlen része a terápiás kezelésnek, ugyanúgy, mint a megelőzésnek. Az Omega-3 zsírsav többszörösen telítetlen zsírsavakat magas koncentrációban tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.A többszörösen telítetlen zsírsavak hozzájárulnak a keringési rendszer (szív- és érrendszer) egészséges működéséhez és csökkentik a vér koleszterin szintjét. A többszörösen telítetlen zsírsavakon belül az EPA és DHA zsírsavak csökkentik a vér triglicerid szintjét.