Bíróság vizsgálja az autizmus és az MMR oltás összefüggését
Bíróság vizsgálja az autizmus és az MMR oltás összefüggését
Az amerikai Betegségellenőrzési- és Megelőzési Központ (CDC) szerint a jelenlegi tudományos eredmények nem támasztják alá, hogy a vakcina autizmust okozna, a kanadai McGill Egyetem kutatói pedig határozottan kizárták az autizmus és az MMR védőoltás közötti összefüggést.
A gyermek ügyvédei három ponton is támadást indítottak: vizsgálni kívánják, hogy a gyermek autizmusát az MMR vakcina váltotta-e ki, esetleg más, higany tartalmú összetevőkből (thimerosal) álló oltások, amiket kapott, vagy esetleg a kettő együtt.
Több mint négyezer-nyolcszáz olyan ügy van, amit autista gyerekek szülei kezdeményeztek, akik szerint a betegséget valamilyen gyerekkorban beadott védőoltás okozta. Az amerikai szülők azt követelik, hogy a Nemzeti Védőoltások Okozta Sérülések Kártérítési Program (NVICP) pénzügyi alapjából kompenzálják őket. A programot 1988-ban hozták létre a védőoltások által okozott egészségügyi károsodások miatti követelések rendezésére. Az NVICP alap megközelítőleg 2,5 milliárd (nagyjából 475 milliárd forint) dolláros pénzügyi háttérrel rendelkezik.
A szülők bejelentését először az amerikai Egészségügyi Minisztérium (HHS) egyik orvosa vizsgálja meg, és eldönti, hogy megfelel-e a kártérítés követelményeinek. A HHS az alperes, melyet az Igazságügyi Minisztérium egyik ügyvédje képvisel a szövetségi bíróságon. A döntés ellen fellebbezésnek helye van.
Sok szakember tart attól, hogy téves eredményre vezet, ha egy tudományos kérdést, nevezetesen, azt hogy az MMR okozhat-e autizmust, nem tudományos eszközökkel vizsgálnak, hanem egy bíróság előtt. Azokra a kutatásokra hivatkoznak, melyek bebizonyították, hogy az MMR oltáson átesett gyerekeknél nem alakul ki nagyobb valószínűséggel autizmus, mint azoknál, akiket nem oltottak be.
A thimerosallal (etilhigany) kapcsolatos érvelés is gyenge lábakon áll, hiszen annak ellenére, hogy a higany alapú, tartósításra használt anyagot öt évvel ezelőtt kivonták a gyerekek védőoltásaiból (kivéve az influenza elleni oltásból), az autista gyerekek száma továbbra is nő.
Több tanulmány is próbálta alátámasztani, hogy az autizmust okozhatja az MMR oltás, de ezeket heves támadások érték.
A vita akkor dőlt el véglegesen, amikor tavaly júliusban napvilágot látott egy tanulmány a Pediatrics nevű folyóiratban. A kanadai Quebec-ben található McGill Egyetem kutatói határozottan kizárták a pervazív fejlődési zavar (autizmus) és a magas etilhigany szint illetve az MMR védőoltás közötti összefüggést.
Az amerikai Betegségellenőrzési- és Megelőzési Központ (CDC) szerint a jelenlegi tudományos eredmények nem támasztják alá, hogy a vakcina autizmust okozna, de tekintettel a széles körben tapasztalható nyugtalanságra, továbbra is támogatni fogja a témában történő kutatásokat.