A niacin B3 vitaminként és PP faktorként is ismert. A nikotinsavat 1867-ben vonta ki Huber dohánylevélből, de vitamin funkcióját ekkor még nem fedezték fel.
Hiánybetegségét, a durva bőrt (pelle agra) már 1735-ben megfigyelték, de csak 1915-ben igazolta Goldberg, hogy a betegség kialakulásának táplálkozási okai vannak. 1937-ben Elvehjem és Spies mutatta ki pellagra-preventív (PP) tulajdonságát.
A B3-vitaminnak vitaminként két azonos aktivitású molekulája van, a nikotinsav és nikotinamid. Testünkben a nikotinamid az aktív forma, nagy része nikotinamid-adenin-dinukleotid (NAD) és nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát (NADP) -ként fordul elő szervezetünkben. Ezek számos enzim működéséhez szükségesek. A szénhidrát, zsír és fehérje metabolizmusban nélkülözhetetlenek, a sejtek elektronszállításában is óriási szerepük van. A vitamin legnagyobb raktára a máj. Fehérje gazdag táplálkozás esetén nem alakul ki komoly hiányállapot (ez egyébként manapság csak fejlődő országokban gyakori), mivel triptofánból is képződik testünkben niacin.
Vízben oldódó vitamin, túladagolása nem ismert.
A B3 szerepet játszik a nemi hormonok, a tiroxin és az inzulin szintézisében is. A két vegyület egyaránt megtalálható a különböző készítményekben, de a vitaminhiány megelőzésén kívül nem azonos a felhasználási körük. A niacin forma a vér koleszterin-szintjét csökkenti hatásosan, míg a nikotinamid forma az izületi gyulladás (reumatoid arthritis és osteoarthritis -arthritis ~ izületi gyulladás) kezelésében hasznos. Utóbbi lassíthatja vagy meggátolhatja az I-es típusú cukorbetegség kialakulást, valamint antikarcinogén hatása is van. A nikotinamid növeli az inzulinérzékenységet és az inzulin szekréciót, több vélemény szerint is képes az I-es típusú cukorbetegség kezdeti fázisában kitolni az inzulinigény növekedésének bekövetkeztét.
Az 50 mg-ot meghaladó niacin dózis (de a nikotinamid nem) átmeneti bőrpírt okozhat. Ezt a gyártók lassú felszabadulású termékekkel küszöbölik ki, melyek viszont növelik a májkárosodás veszélyét. E helyett inositol hexanicotinate-ot használnak sokszor, melynél nincsenek mellékhatások vagy minimális a mellékhatások megjelenésének esélye.
Miért használjuk?
A B3-vitamin nélkülözhetetlen az energiatermeléshez, a vércukorszint kontrollálásához, antioxidáns működésekhez és méregtelenítő reakciókhoz.
Segít az izületi gyulladásban szenvedőknek, mivel gyulladáscsökkentő hatású és a porcképződést is támogatja.
A niacinamidnak pozitív hatásai lehetnek cukorbetegség esetén.
Kedvezően hat az időszakos sántításban (intermittent claudication), melyet az alsó végtag artériáinak szűkülete, ennek következtében a járáskor fellépő helyi oxigénellátási zavar és az így létrejövő görcsös fájdalom okoz. Ebben a niacin értágító hatása játszik szerepet.
Enyhítheti a depressziót, és az álmatlanságot.
További előnyös hatások
Csökkenteni tudja a magas triglicerid és koleszterin-szintet, és a szív-érrendszeri betegségek kockázatát.
Hogyan használjuk
Niacinban gazdag a hús, a máj, a teljes gabonák és zöldségek. Fehérje gazdag táplálkozás esetén nem alakul ki komoly hiányállapot (ez egyébként manapság csak fejlődő országokban gyakori), mivel triptofánból is képződik testünkben niacin. 60 mg triptofán 1 mg nicainnak felel meg, ez 1 niacin ekvivalens. Ajánlott bevitele nőknek 15 mg/nap, férfiaknak 18 mg/nap, állapotos és szoptató nőknek 17-20 mg/nap. Fogamzásgátló szedése, nagy terhelések növelik az igényt. Energiafogyasztásra vetítve 1000 kcal energiára kb. 6,6 mg niacinnal számolhatunk mint ajánlott mennyiséggel, de 15-20 mg/nap-ra diéta esetén is szükség van! Sportolók igénye 30-40 mg/nap.
Érzékeny emberekben 200-300mg/nap hányingert, hasmenést és bőrpírt okozhat, ekkor célszerű más formáját választani, vagy a napi adagot kis részletekre osztva bevenni. Vízben oldódódik, a feleslegben bevitt niacin a vizelettel távozik. Kiegészítés esetén célszerű a többi B-vitaminnal együtt szedni.
Orvosi előírásra napi 1,2 g!! nikotinsavat is alkalmaznak trigliceridszint csökkentőként, 3 g-os dózisban a koleszterinszintre is kedvezően hat (csökkenti az LDL-koleszterin szintet, növeli a „jó” HDL koleszterinszintet). Csak orvosi előírásra szedjünk nagy dózisban niacint, mivel a veszély (májkárosodás) ebben az esetben elég nagy.
Időzítés: étkezésekhez fogyasszuk, multivitaminkészítményekkel.
Természetes forrásai
Niacinban gazdag a hús, a máj, a tojás, a hal, a teljes gabonák, olajos magok - erdei mogyoró, fenyőmandula, édes mandula, friss pisztácia, dió - és zöldségek. Fehérje gazdag táplálkozás esetén nem alakul ki komoly hiányállapot (ez egyébként manapság csak fejlődő országokban gyakori), mivel triptofánból is képződik testünkben niacin.
Esetleges mellékhatásai
Viszonylag gyakoriak a mellékhatások a szükségesnél magasabb dózisok esetében. 200-300 mg niacin érzékeny emberekben bőrpírt, hányingert, hasmenést okozhat (50 mg ritkán de kiválthatja ugyanezt), míg 2,5 g B3/nap a májat is károsíthatja. A bőrpír esélye tartós használatnál csökken, tolerancia lép föl. Nagy dózisban a bőrpírt nem okozó niacinamid is májkárosító. A niacin a glükóz-toleranciát ronthatja, ezért cukorbetegek csak fokozott vércukor ellenőrzés mellett használják! Fekélybetegek, köszvényesek és emelkedett májenzim-értékű, májbeteg emberek lehetőleg ne használjanak nagy dózisú B3 készítményeket, csak ha az orvos egészségügyi okokból felírja.
Gyógyszer kölcsönhatások
Vérnyomáscsökkentőkkel, antibiotikumokkal, statinokkal és más gyógyszerekkel változatos módon kölcsönhatásba lép, kellemetlen, esetenként súlyos tüneteket okozva. Aszpirin használata csökkenti a bőrpír valószínűségét, egészségügyi kontroll nélkül azonban ezt sem ajánlott B3 mellé szedni.
Biztonság: Terhes nők az ajánlott dózisnál többet csak orvosi javaslatra szedjenek.