Budapest - A gyermekkori védőoltástól lett autista a gyermeke - állítja egy székesfehérvári orvos. Ugrai Tamás szerint a védőoltásokban higanyvegyületet használnak tartósítóként, olyan mennyiségben, hogy autizmust okozhat. Pedig az oltások már higanymentes formában is elérhetők.
Pokollá vált az életünk azalatt a hét év alatt, amíg a kislányom velünk élt - mondja dr. Ugrai Tamás. A kis Csillán (11) a 15 hónapos korában megkapott MMR - mumpsz, kanyaró és rubeola - oltás után jelentkeztek az autizmus tünetei. "A gyerek képtelen volt a szemembe nézni. Visszautasította az ételeket és elfelejtette az addig megtanult beszédet" - mesélte a belgyógyász-háziorvos. Mint mondta, nem volt szükség vizsgálatokra sem, ezek az autizmus egyértelmű jelei voltak.
Csilla egyévesen lett autista, apja azóta harcol a higany ellen (Fotók: Pozsonyi Zita)
Tamás felesége feladta orvosi hivatását, hogy a gyermek mellett lehessen, ő pedig az ügyeletekért járó szabadnapokat is munkával töltötte, hogy el tudja tartani a családot. A súlyosan beteg és kezelhetetlen Csilla hét évet élt a szülőkkel.
"A gyerek betegsége annyira rányomta a bélyegét az életünkre, hogy tönkrement a házasságunk. Csillát intézetben kellett elhelyezni, mert egy ember nem képes ellátni egy autistát" - mondta a doktor, aki évek óta bújja a védőoltásokkal kapcsolatos kutatási eredményeket. Állítja: gyermeke betegségét az oltásban található tartósítószer okozta. A tiomerzál, más néven thimerosal egy higanyt tartalmazó vegyület, és a harmincas évektől használják az oltásokban.
"Már az első védőoltás is 38-szoros higanydózist juttat a pici szervezetébe" - állítja az orvos. Amerikában, miután háromszorosára emelkedett az autisták száma, nem alkalmaznak ilyen oltásokat - mondta az orvos, állítását azonban cáfolta Melles Márta az Országos Epidemiológiai Központ vezetője.
Egy tanulmány szerint a tiomerzált kapó gyerekeknél hatszor gyakrabban fordul elő autizmus. Az országos tiszti főorvos szerint mindez nem bizonyított. Bujdosó László szerint a hazai rendszer világszerte elismert. A WHO, az ENSZ egészségügyi világszervezete évente ellenőrzi az oltóanyagokat.
"Ez egy új higany-szindróma. Fontos lenne, hogy hazánkban se használjanak tiomerzált tartalmazó oltásokat" - állítja Ugrai. Az EU több tagállamában már nem használnak higanyt tartalmazó oltóanyagot, a briteknél például a lakosság tiltakozására vonták ki a forgalomból a régi vakcinákat. Hazánk márciusban írja alá a higanyhasználat korlátozásáról szóló egyezményt. De vajon ez kitér-e majd a védőoltásokra is?
Miért nem lesz minden gyerek autista az oltásoktól? "A tiomerzál káros hatása genetikai tényezőktől is függ" - magyaráz a doktor, aki egy autistákkal foglalkozó centrum kialakításán dolgozik segítőjével, Endrődi Lászlóval. Az amerikai Holy See egyház diplomatája azt állítja, hogy helyes táplálkozással az autista gyermekek zavarai korrigálhatók, ugyanis a szervezetben lekötött higany egy része kivonható az autisták szervezetéből.