Áttörés vakcina gyártásban?
2010.08.11. 18:58
Az oltóanyag tapasz a feloldódó mikro tűivel növeli a védelmet
Egy új, az oltóanyag bejuttatására kidolgozott tapaszos eljárással több száz mikroszkopikus méretű, a bőrben feloldódó tű segítségével fájdalommentesen és képzett orvos nélkül is elvégezhető az oltás, - javult az immunizálás hatásfoka olyan betegségek ellen, mint az influenza.
A tapasz a bőrben feloldódó mikro méretű tűi segítségével leegyszerűsíti az oltóprogramokat azáltal, hogy feleslegessé teszi az injekciós tűk használatát,- megszűnik a többszöri használat, és a veszélyes hulladék kockázata. A mikro tűk használatával könnyen és biztonságosan bejuttatható az oltóanyag a bőrbe akár saját kezűleg, és ez leegyszerűsíti a fejlődő országok nagyszabású oltási programjait.
A Nature Medicine július 18-án megjelent előzetes online publikációjában beszámolt a kísérleti egereken végzett megfigyelésekről. Az Emory University és a Georgia Institute of Technology tanulmánya értékelte a feloldódó mikro tűk használatának előnyeit. A kutatást támogatta a National Institutes of Health (NIH).
„Ebben a tanulmányban rámutattunk arra, hogy a mikrotűs tapaszos vakcinázás legalább olyan jó, sőt talán jobb is, mint a hagyományos injekciós tűvel történő vakcinázás”- mondta Mark Prausnitz, a Georgia Tech School of Chemical és a Biomolecular Engineering professzora.
A csak 650 mikron hosszú és tömbönként 100 oldódó tű könnyedén áthatol a bőr külső rétegein. Azon túl határozott előnye a mikro tűs tapaszos oltásnak, hogy az injekciós tűvel történő oltáshoz képest javult az immunizálás eredménye.
A bőr rendkívül vonzó hely az immunizálásra, mert rengeteg különböző tipusó sejtet tartalmaz, amelyek fontosak az oltóanyagra adott immunválasz generálásában.- mondta Richard Compans, professor of microbiology and immunology at Emory University School of Medicine.
A vizsgálat során az egerek egyik csoportja az influenza védőoltást injekciós tűvel a hagyományos módon izomba kapta, egy másik csoport a feloldódó mikrotűs tapaszt kapta a bőrre, míg a kontrollcsoportban a microneedle tapasz nem tartalmazott oltóanyagot. 30 nappal később az influenzavírussal fertőzött mind két csoport, amelyben megkapták az oltóanyagot egészséges maradt, míg a kontroll csoportban az egereken kialakult a betegség és elpusztultak.
Három hónappal később az influenzavírusnak kitett és a védőoltással ellátott egerekből álló két csoport vizsgálata kimutatta, hogy úgy tűnik hatásosabb microneedles tapasz által generált immunválasz a vírusra, és a tüdőkről hatékonyabban letisztítja a vírusokat, mint a vakcina hagyományos injekciós tűvel történő oltása.
„További előnye a microneedles tapasz alkalmazásának, hogy az oltóanyag száraz állapotban van jelen, és ez növeli a stabilitását szétosztás és tárolás során. - mondta Ioanna Skountzou , az Emory Egyetem adjunktusa.
Mivel csak vízben oldódóak a bőrre szorított mikro tűk, gyorsan feloldódnak a testnedvekben.-utána el lehet dobni, mert már nem tartalmaz semmit.
„Úgy képzelem, hogy az emberek megkapják a tapaszt levélben, vagy a gyógyszertárban, majd otthon önállóan beadják maguknak.- mondta Sean Sullivan, a tanulmány vezető szerzője a Georgia Techből. Mert a tapasz alatt feloldódnak a microneedlesek a bőrben, és nincsenek veszélyes éles tűk, amik megmaradnának.
A microneedlesorok egy polimer-anyagból készültek, ami a poli -vinil- pirrolidon, amelyről már kimutatták, hogy biztonságosan használható a szervezetben. Fagyasztva szárított oltóanyagot szobahőmérsékleten, ultraibolya fényt használata mellett a vinyl-pyrrolidone monomerrel keverik mielőtt microneedleöntőformákba és polymerizedbe teszik.
A világ sok részében a szegény orvosi infrastruktúra az injekciós tűk újra-használatához vezet miközben hozzájárul a betegségek terjesztéséhez, mint például HIV-hez és a hepatitis b-hez. Az újra-használatot küszöbölné ki az olvadó microneedletapasz , és ez a fajta oltás lehetővé teszi, hogy minimális képzéssel lássa el személyzet.
Mindazonáltal a mikrotűkkel ellátott tapasz széleskörű bevezetéséhez el kell végezni a biztonságosságukat és a hatékonyságukat bizonyító különböző klinikai tanulmányokat. Más összetételű vakcinákat is lehet tanulmányozni, hogy a kutatók jobban megértsék miért mutat jobb eredményt a mikrotűs védelem.
Azokon túl, akiket már a tanulmányban említettek, kutatásban részt vett Jeong-Woo Lee-t, Vladimir Zarnitsynt, Seong-O Choit és Niren Murthyt a Georgia Tech-től, és Dimitrios Koutsonanos és Maria Del Pilar Martin az Emory University-ről.
" Az oldódó microneedle tapasz sok új ajtót nyithat meg immunizációs programokban azáltal, hogy kiküszöböli a szakképzett személyzet végezte oltást , " mondta Prausnitz . " jelentős hatásal bír ez a megközelítés, mivel lehetővé teheti önvakcinázást, valamint leegyszerűsíti az oltási programokat iskolákban és az életvitelt segítő létesítményekben. "
Research News & Publications Office
Georgia Institute of Technology
75 Fifth Street, N.W., Suite 314
Atlanta, Georgia 30308 USA
Media Relations Contacts: John Toon, Georgia Tech (
404-894-6986 begin_of_the_skype_highlighting 404-894-6986 end_of_the_skype_highlighting
) (jtoon@gatech.edu), Holly Korschun, Emory University (
404-727-3990 begin_of_the_skype_highlighting 404-727-3990 end_of_the_skype_highlighting
) (hkorsch@emory.edu) or Abby Vogel Robinson, Georgia Tech (
404-385-3364 begin_of_the_skype_highlighting 404-385-3364 end_of_the_skype_highlighting
) (abby@innovate.gatech.edu).
Writer: John Toon
Related Links
Emory University School of Medicine
Mark Prausnitz
Richard Compans
School of Chemical & Biomolecular Engineering
Forrás:
http://www.gatech.edu/newsroom/release.html?nid=60096
Fordította:
Vágréti György
begin_of_the_skype_highlighting end_of_the_skype_highlighting
2010
|