Egy hétfőn közzétett tanulmány szerint azok az amerikai gyermekek, akiknek szervezetébe nagyobb mennyiségű növényvédő szer kerül a kereskedelmi forgalomban lévő gyümölcsökről és zöldségekről, nagyobb valószínűséggel szenvednek figyelemhiányos hiperaktivitás zavarban.
A Pediatrics folyóiratban publikált tanulmány szerint amerikai és kanadai kutatók 1139, nyolc és tizenöt év közötti gyermek adatait vizsgálva arra az eredményre jutottak, hogy az organofoszfát (szerves foszforsav-észter) tartalmú növényvédő szerek magasabb szintjével rendelkező gyermekek közel kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek figyelemhiányos hiperaktivitásban.
"Ez a kutatás is bővíti az amúgy is növekvő mennyiségű bizonyítékot arra nézve, hogy a szervezetbe jutó növényvédő szerek nagyobb mennyisége káros fejlődési kimenetelekhez vezet" – összegzik a kutatók.
Az USA Környezetvédelmi Hivatalánál körülbelül 40 organofoszfát tartalmú növényvédő szer van bejegyezve, és egy 2001-es felmérés szerint 27 ezer tonnányit használtak fel a mezőgazdaságban és a háztartásokban. Az Amerikai Tudományos Akadémia szerint bár a háztartásokban is gyakran alkalmaznak növényvédő szereket, a csecsemőket és gyermekeket érő behatás főként az étrendből származik.
A tanulmányban idézett egyik 2008-as jelentés alapján számos zöldségben találtak kimutatható mennyiségű növényvédő szert. Egy tesztmintából az derült ki, hogy a fagyasztott áfonya 28 százaléka, a zeller 20 százaléka, és az eper 25 százaléka tartalmazott nyomokban egy malathion nevű organofoszfátot. A zöldbab 27, a barack 17, és a brokkoli 8 százalékában mutattak ki más típusú növényvédő szereket.
Az USA Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) szerint 2006-ig körülbelül 4,5 millió öt és tizenhét év közötti gyermekben mutattak ki figyelemhiányos hiperaktivitás zavart. Az Egyesült Államokban az iskoláskorú gyermekek 3-7 százaléka szenved a rendellenességben.