A gyermekbénulás olyan betegség, melynek okozója vírus (poliovírus). A poliovírus a piszkos kézről vagy tárgyakról a szájon keresztül jut a szervezetbe.
A fertőzés legtöbbször tünetmentesen zajlik, de ritkán súlyos bénulást okoz. Ha a légzőizmokat is érinti a betegség, tartós gépi lélegeztetésre szorulhat a beteg és a halálozás is gyakori. A végtagok bénulása miatt sokan járógépbe kényszerülnek.
Néhány évtizede még járványosan fordult elő Magyarországon a gyermekbénulás. 1957- ben 2334 áldozata volt és 143 beteg halt meg. 1959 óta rendszeres védőoltást kapnak ellene a gyermekek, ennek köszönhetően évek óta nem volt gyermekbénulás megbetegedés hazánkban.
Milyen oltás van a gyermekbénulás ellen?
Kétféle oltóanyag van a betegség megelőzésére. A csecsemők a Di-aPer-Te +Hib (szamárköhögés-tetanusz-diftéria + H. influenzae okozta agyhártyagyulladás) Infanrix IPV, Hib oltással együtt kapják az elölt vírust tartalmazó oltóanyagot (IPV). A későbbiekben ismételten, összesen még három alkalommal kapnak gyermekbénulás elleni oltást a gyermekek.
Miért kell oltani, ha jelenleg nincs megbetegedés hazánkban?
A gyermekkorban kapott rendszeres oltások következtében védettség alakul ki a betegséggel szemben. A polio vírus jelen lehet a környeztünkben, behurcolhatják más országból, de megbetegedést nem tud létrehozni. Ott, ahol nincs oltóanyag, vagy megtagadják az oltást, rendszeresen járványok fordulnak elő.
Ki nem kaphat gyermekbénulás elleni oltást?
Lázas vagy súlyos betegek oltását el kell halasztani. Nem oltható, akinek az előző oltás után súlyos, allergiás tünete volt vagy életet veszélyeztető allergiája van streptomycinre, neomycinre vagy polymyxin B- re (antibiotikumok). Az olthatóság elbírálása orvosi feladat!
Milyen veszéllyel járhat az oltás?
Igen ritkán előfordulhat allergiás reakció az oltóanyag beadását követően. Ennek az esélye igen csekély, Magyarországon ilyen esetről nincs tudomás. A gyermekbénulás elleni védőoltás kockázata minimális. Ha bármely oltást követően olyan reakciót észlelt, melyről előzőleg nem tájékoztatták, azonnal értesítse orvosát!
Magyarországon 10 fertőzőbetegség ellen, térítésmentesen kapnak oltást a gyermekek: tuberkulózis, szamárköhögés, diftéria, tetanusz, gyermekbénulás, Hib okozta agyhártyagyulladás, kanyaró, rubeola, mumpsz és hepatitisz B.