A csonjainkban tárolódik
Három évtizeden át az ólom minden üzemanyagban és festékben nagy mennyiségben megtalálható volt. Mindössze pár éve, hogy a benzinkutakból eltűnt az ólom, de mint Liz Szabo cikkéből kiderül, egyáltalán nem szabadultunk meg az ólomtól véglegesen. Legalább két emberöltőn át még kísérteni fog a korábban évtizedeken keresztül belélegzett ólom, elsősorban gyermekeink egészségét károsítva. De hová lett az a sok ólom, amit éveken át a levegőbe pöfékeltek autóink?
A hírcsatornák a közelmúltban felkapták az ólom tartalmú festékekkel szennyezett kínai játékokat. Írtam erről korábban én is és nem mintha a védelmemre szorulna a kínai gyerekjáték ipar, de annak kisebb híre volt, hogy a holland hatóságok néhány évvel ezelőtt 1,3 millió Sony PlayStation játékgépet foglaltak le, mivel azok túlságosan magas koncentrációban tartalmaztak kadmiumot, amely még az ólomnál is mérgezőbb az élő szervezet számára. Épp egy barátomnak meséltem, hogy egy sima eltört kompakt fénycsőből annyi ólom kerül a lakás levegőjébe, hogy azt eltüntetni nehezebb, mint új lakást építeni, mikor azt láttam, hogy a szomszéd villamossági üzletben a „szakszerű kezelése az átvett rossz fénycsöveknek” abból áll, hogy beleszórják a konténerükbe és ripityomra törik.
Tudósok régóta tudják, hogy az ólom a kalciumhoz hasonlóan a csontokban eltárolódik. Viszont csak a közelmúltban kezdték vizsgálni, mit okoz, amikor onnét kiszabadul.
Az ólom akkor kerül be a véráramba, amikor a szervezet kalciumot von el a csontokból. Ennek legjellemzőbb pillanatai a terhesség, a szoptatás, a menopauza és férfiak esetén az idősebb kor. Amikor a véráramba jutott, elkezdi mérgezni az egész testet. Az ólmot számos betegség kialakulásával hozzák összefüggésbe. Magas vérnyomás, vese-problémák és elmezavaros állapotok okozója lehet.
Az ólom eljut a méhbe a terhesség során és bekerül az anyatejbe is a szoptatáskor, károsítva a magzat és a bébi idegsejtjeit éppen akkor, amikor a legsérülékenyebbek. Ez egyben azt is jelenti, hogy még évtizedeken keresztül fogjuk tapasztalni az ólom káros hatásait, miután az utolsó szennyező összetevő is kikerül a környezetünkből.
A ma gyermeket vállaló nők — akik 1973 és 2005 között voltak gyerekek, mikor a benzinólmozás napi gyakorlat volt – rendelkeznek a legalacsonyabb vér-ólomszinttel az összes demográfiai csoportot figyelembe véve. És azon 1-5 éves gyerekek száma, akiknek emelkedett ólom szint (10mcg/dl vagy a feletti) van a vérében, a 70-es évek 88%-os arányáról 2005-re 1,6%-ra csökkent. Ám egy szofisztikáltabb vizsgálat kimutatta, hogy miközben az emberek vérének ólom szintje csekély, jelentős mennyiséget tárolnak a csontjaikban. Ez a tárolt ólom képes a csontokból kilépve ismét a véráramba bejutni. A test sav-bázis egyensúlyának felborulása, fokozott kalcium vagy magnézium igény – például terhesség, szoptatás, menopauza vagy stressz esetén – azt okozza, hogy a tárolt ólom ismét bejut a keringésbe. És mivel az ólom roncsolja a központi idegrendszert, nem igazán ajánlható egy magzatnak. Persze a vérben keringő ólomnak számos más, az anyára nézve káros hatása is van, de ezzel most nem is számolunk.
A megoldáson is dolgozik a tudomány. Olyan megoldásra van szükség, ami az újszülött és a felnőttek egészségét is képes megóvni a tárolt ólomtól. Ahogy Dr. Adrienne Ettinger, a csontok ólom tartalmának vezető kutatója a Harvard School of Public Health intézetben kijelentette:
„az ásványi anyagokat, elsősorban nagy mennyiségű kalciumot tartalmazó étrendkiegészítők jelentősen csökkentik a test igényét a csontokban tárolt kalcium iránt”
Dr. Ettinger kutatásai kimutatták, hogy szoptatós anyák esetében napi 1200mg kalcium étrendi kiegészítés hatására a vér ólom szintje 20%-ára csökkent, az anyatej ólom szintje pedig alig 10%-ára.
Több más kutatóval egyetértésben azt tanácsolják, hogy a magas ólom szintű csontozattal rendelkezők napi szinten szedjenek kalcium tartalmú étrendkiegészítőket .
Forrás: http://www.in.gov/isdh/programs/lead/ |