Autizmus
Extrém mértékű kihívás az integratív orvoslás számára
Az autisztikus spektrum-zavart (autistic spectrum disorder, ASD) számtalan viselkedési, klinikai és biokémiai abnormalitás jellemzi. Annak eredményeképp, hogy szülők részt vettek a kezelésben, fejlett tesztprotokollok, eklektikus kezelési stratégiák állnak rendelkezésre, egy gyógyulási folyamat kezdődött el.
A viselkedés helyes irányítása és a strukturált oktatás jótékony hatásúak, de nem elegendőek a gyógyulás hoz.
Étkezési megszorítások, mint a tej és egyéb kazein tartalmú tejtermékek, búza és egyéb gluténforrás, cukor, csokoládé, tartósítószerek, élelmiszerszínezékek étrendből való kiiktatása szintén hatékony, és előfeltétele egyéb beavatkozás eredményességének. Egyénre szabott IgG és IgE teszttel olyan egyéb, immun mediált érzékenységet mutató kártékony ételféleségek mutathatóak ki.
A gasztrointesztinális rendszer állapotának javulása azon alapul, hogy a candida és egyéb paraziták jelenlétét határérték alatt tartják, probiotikus baktériumokat és tápanyagokat alkalmaznak, melyek korrigálni képesek a dysbiosist és csökkentik a bél permeabilitását.
Higany és egyéb nehézfémek DMSA/DMPS kelát által történő eltávolítása a szervezetből szembetűnően eredményes lehet.
Az előzőleg megállapított szulfoxidációs egyensúly zavar szükségessé teszi kén, szulfhidril pótlását, és a máj p450 enzimrendszerének támogatását.
A megfelelő tápanyagok pótlása hasznos és jól torelált. Így például a DMG (dimetilglicin) vagy a B6-vitamin (piridoxin) és a magnézium kombinációjának adása az ASD-es esetek durván felénél jótékony hatásúnak bizonyul. Az A-, B3-, C-vitamin, a folsav, a kalcium, a cink, a tőkehalmájolaj, emésztőenzimek pótlása szintén előnyösnek bizonyul. Kutatás tárgya jelenleg egy emésztést megindító faktor, a szekretin szerepe. Egyes esetekben használ az immunterápia is (pentoxifillin, intravénás immunglobulin, transfer factor, colostrum). Hosszú láncú omega-3 zsírsavak bevitele meglehetősen jó eredménnyel kecsegtetnek.
A jelenleg alkalmazott gyógyszerek nem javítanak a fő tüneteken, és jelentős károsító hatásuk is lehet. Az ASD sikeres kezelésének kulcsa az egyénre szabott, minden részletre kiterjedő klinikai és laboratóriumi vizsgálatok értékelése, és a szülő, belgyógyász és kutató együtt működése.
K e z e l é s
A kétrészes sorozat első része ismertette az autizmusra jellemző abnormalitásokat. Ezek elképesztően nagy száma ellenére a legtöbbjük orvosi beavatkozással kezelhető. A második rész az orvosi kezelésről ad áttekintő képet.
Az általános orvoslás cserbenhagyta az autista egyéneket és családjaikat! Hosszú idő telt el azzal, hogy intézetek és szülők azon tétováztak, hogy találjanak valamilyen módot arra, hogy az autizmusban szenvedőkön segítsenek. A szülők között volt néhány kutató és belgyógyász is. Ők figyelmesen törődtek gyermekeikkel, együttműködő hálózatot szerveztek a tapasztalataik kicserélésére. Olyan beavatkozásokat eszközöltek mint a diéta, vitaminok bevitele, viselkedésterápia és speciális oktatás. Ennek eredményeképpen az autizmus kezelése a sikeres integratív orvoslás egyik modelljévé vált.
Az autizmus lényegének megértése és kezelése a szülők aktivitásától, gyakorló orvosok munkájától, az újszerű szervezeti támogatástól hajtva fejlődött, erejét az orvosi kezelés ezen integratív modelljétől kapta.
Az autizmus integratív kezelési protokolljának tíz pontja:
1. Diagnózis felállítása, kórtörténet felvétele, gondviselőkkel történő együttműködés kiépítése, hogy az érintettről otthon is részletes feljegyzések készüljenek
2. Viselkedés változásainak figyelemmel követése, az iskolával és gondviselőkkel együttműködve
3. Kazein-, glutén- és additív-mentes diéta eredményeinek az étrendelőírás alapján történő nyomon követése. Táplálékkiegészítés elkezdése (multivitaminok, ásványi anyagok, B6-, B12-vitamin, folsav, magnézium, DMG, omega-3-zsírsavak).
4. Szülők és gondviselők oktatása toxinok maximális kerülésére. Higany és egyéb fémekre és szerves klórvegyületekre tesztelés, ha indokolt.
5. Fémek keláttal történő kivonásának megkezdése, tápanyagpótlás, a méregtelenítés érdekében.
6. Gastrointestinális abnormalitások megállapítása: malabszorpció, diszbiózis,
intesztinális hiperpermeabilitás. Gasztritisz-duodenitisz-kolitisz, IgG/IgE étel
allergia teszt. Emésztő enzimek, nagy potenciálú probiotikumok, prebiotikumok, . glutathion, egyéb Gastrointestinális tápanyagok pótlása.
7. Ha a méregtelenítés és a gasztrointesztinális gyógyulás megtörtént, vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak, esszenciális zsírsavak szintjének ellenőrzése, és szükség szerinti pótlása.
8. Máj méregtelenítő funkciójának ellenőrzése, májat ellátó tápanyagok pótlása.
9. Immunrendszer abnormalitásainak feltérképezése: alacsony fehérvérsejtszám, antitest deficienciák, csökkent limfocita proliferatív válasz, citokinek, autoimmunitás. Tápanyagpótlás, speciális immunterápia alkalmazásának mérlegelése.
10. Laboratóriumi értékek időközönkénti újra ellenőrzése, terápia szükség szerinti újra beállítása. (Forrás: Parris M. Kidd, PhD, Altemative Medicine Review, Volume 7, Number 6,2002, Page 472) |