Az emberi szervezet képtelen maga előállítani a C-vitamint, hiányzik egy enzim (ami valaha megvolt bennünk), ami ehhez kellene.
Veszélyhelyzetben minden emlős nagymennyiségű C-vitamint állít elő a stressz leküzdésére (pl. egy egér annyit, amennyi egy 70 kg-os ember esetében 12-13 gramm lenne, egy kecske stresszhelyzetben akár 100 gramm (!) C-vitamint tud előállítani). Ezek után nem hihetjük, hogy napi 60 mg elegendő belőle stresszel telített életünkben.
A C-vitamin fontosabb hatásai:
- semlegesíti a káros antioxidánsokat (oxidatív stressz), mint pl. a hidroxilgyököt és regenerálja az E-vitamint, hogy újrahasznosulhasson;
- elősegíti a réz kiválasztását, ezzel hozzájárul a stressz csökkentéséhez;
- hozzájárul a nehézfémek (higany, ólom, ón, nikkel, kadmium, stb.) kiválasztásához is;
- segíti és támogatja azt az enzimet, amely a dopamint noradrenalinná alakítja át;
- nélkülözhetetlen az L-karnitin képződéséhez is, mely a sejten belül a zsírok energiává való normális átalakításához szükséges;
- elősegíti a folsav metabolizmusát;
- segít székrekedés esetén kevésbé szilárddá téve a székletet.
A C-vitamin nem jut be könnyen az agyba, mert a vér-agy gát csak zsírban oldódó vitaminok számára átjárható. Így védve van az agy a mérgező anyagok ellen. A zsírban oldódó C-vitamin (aszkorbilpalmitát) használatával lehetséges nagyobb adag C-vitamint bejuttatni az agyba. A mellé adagolt vízben oldódó C-vitamin aszkorbát formában (ez az aszkorbinsav sója, mely ásványi anyagokhoz – pl. káliumhoz, kálciumhoz, magnéziumhoz – kötődik) segít megelőzni, hogy a zsírban oldódó C-vit. túl nagy adagja jusson be más szervekbe, vagy átalakuljon vízben oldódó C-vitaminná. Az aszkorbát formátumú C-vitamin jobban hasznosul a szervezetben.
A C-vitamin talán legfontosabb szerepe, hogy az agyban csökkenti az oxidatív stresszt, méghozzá úgy, hogy a szabadgyököket megköti és a különféle anyagokat metilezi.
Zsírsavak
A többszörösen telítetlen zsírsavak (omega-3 és omega-6) döntő szerepet töltenek be az agy felépítésében és működésében. De az omega-3 zsírsav szinte teljesen eltűnt a modern táplálkozásból. Ennek hiánya v. egyensúlyának zavarai fontos szerepet játszhatnak a viselkedési zavarok, a tanulási nehézségek, a diszlexia és az autisztikus tünetek kialakulásában. Az omega-3 zsírsav (EPA és DHA) létfontosságú az agy normális fejlődéséhez, mentális és érzelmi egészségünkhöz. Megtalálható a halakban, a lenmagolajban, diófélékben.
Az angol Dr. Alex Richardson szerint az omega-3 zsírsav hiánya a következő tüneteket okozhatja:
- túlzott szomjúság, gyakori vizelés, durva v. száraz bőr, száraz, fénytelen haj, korpásodás, puha, törékeny körmök;
- látással kapcsolatos tünetek: rossz szürkületi látás, túlérzékenység a fényre, olvasási problémák;
- figyelemzavarok: gyors figyelem-elterelődés, rossz koncentráció, memóriazavarok;
- érzelmi túlérzékenység: hajlam a depresszióra, erős kedélyingadozások, túlzó félelmek;
- alvásproblémák: este nehezen tud ellazulni, aludni, reggel nehezen kel fel.
Az ideális EPA-bevitel naponta kb. 500 mg.
A cink
A cink hiánya súlyosan károsítja az immunrendszert, valamint gyermekeknél növekedési zavarokhoz, a nemi és endokrin működés károsodott fejlődéséhez vezet. Cinkre van szükségük azoknak az enzimeknek, melyek a glutén (búzafehérje) és kazein (tejfehérje) lebontásához szükségesek. Ennek hiányában glutén- és kazein-allergia alakulhat ki.
A cink szabályozza az izmok rugalmasságát, szerepe van az agyműködésben, használható a skizofrénia kezelésében. Meggyorsítja a sebek gyógyulását, csökkenti a vér káros koleszterinszintjét, fokozza a növekedést és a szellemi frissességet. Segíthet bizonyos mentális zavarok kezelésében. Jótékony hatása lehet íz érzékelési problémákban. Eltünteti a körmökről a fehér foltokat.