A skizofrénia, demencia és más pszichiátriai betegségek kezelésére használt új generációs antipszichotikumok megduplázzák a hirtelen szívelégtelenség kialakulásának rizikóját, derül ki a egy nemrégen megjelent New England Journal of Medicine-ből.
Gyógyszereket etetnek velünk a reklámok - Nő is a fogyasztás
2010.04.15. 18:47
Amíg az EU tagállamaiban már nyolc éve meghaladta a 25 eurót az egy dobozra jutó társadalombiztosítási támogatás összege, nálunk tavaly csupán 6 euró volt.
Magyarországon történt, pszichiátriai kezelést követő erőszakos cselekmények listája
2010.04.06. 21:05
(Megjegyzés: a lista nem tartalmazza az összes begyűjtött esetet, emellett lehetséges, hogy számos hasonló újságcikk elkerülte a lista összeállítóinak figyelmét.)
Hála a gyógyszeripari fejlesztéseknek (és marketingnek) mára minden betegséget, legyen az testi vagy szellemi probléma, valami pirulával próbálnak meg kezelni. Lassan úgy tűnik, elértük, hogy minden problémánkra van egy vagy több pirula. És azt hiszem, nincs a gyógyászatnak olyan ága, ami annyira hatékonyan tért volna át korábbi eszközeiről a drog alapú terápiákra, mint a pszichiátria.
El tudja képzelni valaki, hogy mekkora felháborodást okozott volna, ha Heath Ledger holtteste mellett egy doboz multi-vitamint, vagy egy marék kínai gyökérkivonatot tartalmazó kapszulát találtak volna?
Irving Kirsch már nem küldi el betegeit, hogy antidepresszánst írassanak fel maguknak. "Mint klinikai pszichológus", mondja Kirsch, "betegeimet rendszerint a pszichiáter kollégákhoz utaltam ezekért a gyógyszerekért." De az évek óta tartó kutatásai elvették a kedvét a gyógyszerektől, kiderült, hogy az átlagos betegek esetében hatásuk elhanyagolható a placebokhoz képest. Kirsch nemrégiben kielemezte a tanulmányok sokasága mögött rejlő számadatokat, hogy megválaszolja a kérdést: hatásosak-e az antidepresszánsok?
Mindenki értetlenül áll az eset előtt: a szülők nem értik, a tanárok nem értik, a pszichológusok nem akarják érteni, a rendőrök nem értik, a média sosem ért meg semmit. Tényleg - nem figyelték meg, hogy a riporterek szinte sosem értenek meg semmit? Figyeljék meg.
A történet ismert: egy 23 éves fiatalember, akit évek óta "kezelgetnek" pszichiáterek, egy egyetemi szemináriumon bekattant, s pisztolyával egy hallgatót megölt, több embert súlyosan megsebesített.
Ebben a szomorú tragédiában az a legszomorúbb, hogy nem kivétel, hanem a mai pszichiátria működésének logikus következménye.
A minap egy általános iskolai tanároknak tartott drogmegelőző előadás után egy kedves középkorú tanárnő azt a kérdést szegezte nekem, miért soroltam a pszichiátriai drogokat azonos kategóriába az utcai drogokkal. Mikor kifejtettem neki ezek valódi hatását, azt nem értette, hogyan lehetséges, hogy kollégáinak jelentős része szedi ezeket orvosi rendelvényre. Hát én ezt is értem, de ez messzebb mutat e cikk témájánál.