Miniszterelnöki Hivatal Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr részére 1055 Budapest Kossuth Lajos tér 4.
TÁRGY: Az Autisták és Autisztikusok Országos Szövetségének működési támogatása a Magyar Köztársaság költségvetéséről szóló törvényjavaslatban
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Jelenleg Magyarországon öt - jogszabályban is elismert - fogyatékossági ág van. Ezek közül négy fogyatékossági ág (látás-, hallás-, mozgás- és értelmi sérülés) országos érdekvédelmi ernyőszervezetei több éve kapnak a költségvetési törvényben célzott előirányzaton keresztül éves működési támogatást. Az ötödik, törvényben is elismert fogyatékossági ág, az autizmus országos ernyőszervezete nem kap ilyen támogatást. Ennek a diszkriminatív helyzetnek a megoldása érdekében kérjük Miniszterelnök Úr segítségét.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium - felismerve a méltatlan helyzetet - 2008-ban egy külön előirányzatból összesen 61 millió Ft-tal támogatna 7 további fogyatékosügyi szervezetet, közöttük az autizmus területének egyetlen ernyőszervezetét, az Autisták és Autisztikusok Országos Szövetségét (AOSZ). E külön forrással, kapcsolatosan azonban több anomália is tapasztalható.
1. A célzott működési támogatást kapó szervezetek és más szervezetek közötti forráselosztás nem arányos. A súlyos látássérültséggel elő emberek száma ma Magyarországon kb. 45.000 fő körül mozog, a terület országos ernyőszervezete azonban 207.000.000 Ft működési támogatást fog kapni 2008-ban. A siket vagy súlyos halláskárosodással élő emberek száma a becslések szerint 60-80.000 fő között mozog, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége pedig e terület érdekvédelméhez 176.000.000 Ft-ot kap. Az európai (Európai Bizottság, Autism Europe stb.) szervezetek szerinti prevalencia alapján ~60.000 fő autista személy él Magyarországon - e terület azonban csak évente 16.000.000 Ft támogatást kap, azt is nehezen megszerezhető, pályázati forrásból. Ez a helyzet véleményünk szerint egyértelműen diszkriminatív és megnehezíti az autizmussal élő emberek társadalmi integrációját.
2. A jelenleg célzott működési támogatást kapó országos ernyőszervezetek körének kijelölése összhangban volt a régebbi hazai rehabilitációs szakmai elvekkel, azaz önálló fogyatékossági áganként egy-egy szervezetet tekint az állam kiemelt és támogatott partnerének. Csakhogy a kör, azaz a 4 "nagy" fogyatékossági ernyőszervezet kijelölése óta a hazai szakmapolitika és a jogszabályok is elismerték az autizmust az ötödik fogyatékossági ágként. (Ld. a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. tv. 2002-ben történt ez irányú módosítását.) Ezt az elismerést azonban nem követte a támogatási stratégia összhangba hozatala, így ma Magyarországon az 5 önálló fogyatékossági ág ernyőszervezeteiből mindössze 4 kap célzott működési támogatást, az autizmus területét képviselő AOSZ kimarad a támogatási körből.
Véleményünk szerint az autizmus mint önálló fogyatékossági ág ugyanazt a támogatást érdemli, mint a többi fogyatékos csoport. Ezért a fenti anomáliák és az autizmus területét érintő költségvetési "diszkrimináció" megszűntetése érdekében javaslatot kell tenni a 2008. évi költségvetési törvényről szóló javaslat módosítására. A javaslatnak nem a meglévő ernyőszervezetei előirányzatok csökkentését, hanem egy új, az Autisták és Autisztikusok Országos Szövetségére vonatkozó költségvetési sor nyitását kell céloznia.
A fentiek értelmében 57 millió Ft, "önálló soron" történő működési támogatásra teszünk javaslatot. Ehhez kérjük Miniszterelnök Úr segítségét. A javaslatban szereplő összeg egy része, 20 millió Ft áthelyezhető a Szociális és Munkaügyi Minisztérium 55. alcímszám, 5 jogcímcsoport alatt található, Fogyatékos személyek országos és regionális szervezeteinek támogatása című sorról, azt így 41.000.000 Ft-ra csökkentve. Ennek megfelelően a fennmaradó mintegy 39 millió Ft "helyét" kell megtalálni.
A támogatás eredményeképpen nőhetne a hazai autista ellátások szervezettsége, a területen dolgozó kormányzati és civil szervezetek közötti szakmai együttműködés hatékonysága; új, öntevékeny helyi szervezetek alapítása válna lehetővé; antidiszkriminációs programok indulhatnának; előreléphetnénk a korai felismerést érintő felvilágosítás területén; országos kutatással mérhetnénk fel az érintett népesség igényeit stb. A teendő tehát nagyon sok - az ehhez szükséges forrás meglétéhez kérjük segítségét.
Bízunk segítőkész együttműködésében!
Budapest, 2007. október 26.
Tisztelettel:
Dr. Szilágyiné dr. Erdős Erika, alelnök Faragó Ferenc, elnök