Védőoltás, amely egyeseket megment, másokat veszélyeztet
2009.09.23. 21:10
Egy-két évtized alatt az eredetinél sokkal erőteljesebb és veszedelmesebb kórokozók fejlődhetnek ki az olyan védőoltások használata nyomán, amelyek csak lassítják a kórokozók szaporodását és csökkentik megbetegítő tulajdonságát.Ugyanis ezek az oltások csak a beoltott egyént védik a súlyos megbetegedéstől vagy a haláltól. Eközben nem akadályozzák meg a fertőzés átvitelét másokra.
A malária védőoltásban részesített személyeknél is felfigyeltek arra, hogy a betegségtől megmentett emberekben az eredetinél veszélyesebb kórokozó törzsek fejlődtek ki.
A vakcináció minden előnye az ellenkezőjére fordul így egy idő után.
A HIV, meg a hepatitisz B és C elleni oltás ad leginkább okot az aggodalomra - mondja Charles Bangham immunológus (London, Imperial College). Ezeket a virusokat nehezen tudja az immunrendszer elpusztítani, ezért elég idejük marad a szaporodásra és a fejlődésre.
Sőt: ha a szervezetben egy valamilyen fertőzés már kialakult, gyakran előfordul, hogy egy újabb fertőző ágens is megtámadja, és a két kórokozó között kialakuló vetélkedés csak még gyorsabb evolúcióra készteti a támadókat. Az igazság az - mondja Andrew Read, az Edinburgh-i Egyetem munkatársa, hogy a vedőoltásnak erre a hátrányára eddig nem is gondoltak.
A megoldás az lehet, ha nem olyan védőoltásokat adnak, amelyek evolúcióra késztetik a kórokozókat, - ami az egyént ugyan megmenti, de az egész népességet veszélyezteti, hanem olyat, amelyik az immunrendszert stimulálja. A himlő, a polio vagy a kanyaró elleni védőoltások ilyen elven működnek - gátolják a betegség átvitelét.
Forrás: Nature 2001. december 13.