Szeged - Sokkal több jelenleg a bizonytalanság az új típusú influenza elleni hazai védekezés körül, mint az, ami biztosan tudható. A szakemberek például nem tudják, ki kaphat ingyenesen a vakcinából, és azt sem, miként kivitelezhető a tömeges oltás.
A H1N1-világjárvány kezdete óta 140 fertőzött beteget találtak itthon, egyikük a betegség szövődményeitől meghalt. Csongrád megyében 6, Békésben 1 fertőzöttről tud eddig a régiós ÁNTSZ. A hazai gyártású vakcinák emberi tesztelése jelenleg folyik, ezek eredményétől függően október elején kezdődhetnek a tömeges oltások.
A kormány a hazai vakcinagyártó cégtől összesen 6 millió ampullát rendelt - ebből 4 milliót ingyenesen kaphat meg a kockázati csoportba tartozók egy része. A fél és 3 év közti gyerekeknek, a terheseknek, illetve a krónikus betegeknek a hírek szerint nem kell majd fizetniük az oltásért. A fiataloknak viszont - akik közül eddig a legtöbben megfertőződtek, illetve meghaltak a világban - fizetniük kell érte. Arról azonban, hogy kinek jár ingyen és kinek kell nagyjából 1100 forintot fizetnie a vakcináért, egyelőre semmiféle hivatalos információt sem kapott a régiós ÁNTSZ, és így a háziorvosok sem - tudtuk meg Tombácz Zsuzsanna regionális járványügyi osztályvezetőtől.
A kormány tervei szerint elsőként az ország stratégiai ágazataiban - egészségügyi, rendvédelmi és közüzemi - dolgozókat oltják majd be. Erre félmillió adagot különítenek el. Így tehát egy kukás valószínűleg előbb kap majd H1N1 elleni védőoltást, mint például egy tanár.
Nem tisztázott az sem, hogy a kormány miből fizeti ki az ingyenes vakcinák árát, és az oltásokat beadó háziorvo- sok munkadíját. A nem kötelező védőoltások beadásáért - ilyen az új típusú influenza elleni is - ugyanis fizetni kell. Az orvos viszont nem kérhet többet érte, mint amennyit a páciens az oltóanyagért fizetett a patikában. Akinek pedig az állam fizeti a vakcinát, annak a beadási díját is állnia kell.
A másik probléma, hogy októberben 4 hét alatt kellene beoltania mindenkit a háziorvosoknak. Szilárd András tápéi háziorvos, a Szegedi Háziorvosok Egyesületének elnöke szerint ezt azonban lehetetlen megoldani. Oltás előtt ugyanis fel kell mérni a páciens egészségügyi állapotát, tájékoztatni kell a szövődményekről, és alá kell íratni vele egy beleegyező nyilatkozatot. Mindez betegenként 10 perc. Becslése szerint, ha praxisonként csak 1000 embert oltanak be, egy hétig nonstop kellene oltaniuk, ami fizikai képtelenség - pláne az őszi, hurutos időszakban. A rendelők váróiban pedig el kellene különíteni egymástól az oltásért érkezőket a betegektől, ami a rendelők többségében szintén megoldhatatlan.