A brit Daily Mail a napokban arról számolt be, hogy amerikai kutatások igazolták, valóban lehetséges az összefüggés a sokat vitatott MMR oltás és az idült bélgyulladással együtt járó autizmus között.
Egy észak-carolinai orvosi egyetemen folyamatban van 275 regresszív autizmusban és idült bélgyulladásban szenvedő gyermek vizsgálata. Az eddigi 82 eredmény közül 70 esetben kimutatható volt a kanyaró vírus a gyomor-bél traktusban. A kutatócsoport vezetője,
Dr. Stephen Walker
elmondta, hogy a megtalált kórokozók közül egyik sem volt vad vírus, hanem egyértelműen védőoltásból származó, laboratóriumban szaporított kanyaró vírus.
A friss amerikai eredmények tehát igazolják Dr. Wakefield és 12 társa 1998-ban, Londonban publikált, nagy botrányt kavaró tanulmányát. Ők azt állították, új bélbetegséget találtak, amit „autista enterocolitis”-nak (autizmussal társuló vastagbél-gyulladás) neveztek el. Kanyaró vírust mutattak ki a bélben, s burkoltan céloztak arra, hogy a vírus az MMR vakcinából eredhet. Wakefield jelezte a brit kormány felé, hogy a felfedezés aggodalomra ad okot, és amíg további kutatások nem bizonyítják ártalmatlanságát, az MMR mellett egykomponensű védőoltásokat is fel kellene kínálni opcióként.
Wakefield tanulmánya nagy visszhangot keltett, és sok szülő visszavonta beleegyezését a háromkomponensű oltás beadásához. A 13 orvos közül 10 később cáfolta az eredmények fenti értelmezését.
2001-ben aztán a dublini John O'Leary professzor független vizsgálatban megismételte Wakefield eredményeit. Így a mostani, friss amerikai kutatás már a harmadik, ami az MMR és az autizmus közötti összefüggést igazolja.
Wakefield az amerikai eredmények kapcsán azt nyilatkozta, annak idején a brit egészségügyi minisztérium és a média el akarta bagatellizálni az ő felfedezésükről szóló hírt. Jelentéktelennek titulálták, arra hivatkozva, hogy még senki más nem bizonyította ugyanezt. Azt nem tették hozzá, hogy Wakefield-ék előtt soha nem is vizsgálódott még senki a témában.
A brit egészségügyi minisztérium szóvivője most úgy nyilatkozott, nem olvastak még az amerikai eredményekről, de „továbbra is az MMR nyújtja a legoptimálisabb védelmet a kanyaró, a mumpsz és a rubeola ellen.”