Irving Kirsch már nem küldi el betegeit, hogy antidepresszánst írassanak fel maguknak. "Mint klinikai pszichológus", mondja Kirsch, "betegeimet rendszerint a pszichiáter kollégákhoz utaltam ezekért a gyógyszerekért." De az évek óta tartó kutatásai elvették a kedvét a gyógyszerektől, kiderült, hogy az átlagos betegek esetében hatásuk elhanyagolható a placebokhoz képest. Kirsch nemrégiben kielemezte a tanulmányok sokasága mögött rejlő számadatokat, hogy megválaszolja a kérdést: hatásosak-e az antidepresszánsok?
A Discover Magazin cikkét elemezve jelent meg egy írás a közelmúltban Szendi Gábortól, aki a Tények.tévhitek magazin szerkesztője és rendszeres szerzője. A cikk teljes változata és még pár ide vonatkozó tanulmány elolvasható ITT. Pár dolgot hadd emeljünk ki az elmélkedésből:
Ahogyan az várható volt, az antidepresszáns szedésétől jellemzően javultak a betegek depressziós tünetei a vizsgálatok szerint. De a placebo szedésétől is. Összességében a különbség a gyógyszer és a placebo hatás között annyira kicsi volt, hogy az "klinikailag elhanyagolható" volt, kivéve a legdepressziósabb betegek esetében. Kirsch szerint ez egybevágott korábbi megállapításaival. Továbbá, az antidepresszáns terápia mind az enyhe, mind a közepes tünetekkel bíró betegeknél ugyanolyan mértékben javította a tüneteket. "Úgy tűnik, bármely beteg esetében, a legsúlyosabb esetek kivételével, kevés bizonyíték szól az antidepresszáns felírása mellett", állítja Kirsch, "hacsak az alternatív terápiák nem mondanak kudarcot."
Végül a kutatók megállapították, hogy a legtöbb antidepresszánst szedő beteg nem sok egyebet nyerhet a gyógyszerektől, mint a placebo hatást. A beteg depressziójának kezdeti súlyossága azonban befolyásolta a placebo hatást. A placebo - úgy tűnik - kevésbé hat a nagyon depressziós betegekre, mint az enyhébb tünetekben szenvedőkre. Végül is, állítja Kirsch, az antidepresszánsok lényegesen hatásosabbnak bizonyultak a placebonál azoknál a kísérleteknél - és csak azoknál -, amelyekben a leginkább leépült betegek vettek részt.
Blair Johnson, a Storrs-beli University of Connecticut szociálpszichológusa azt javasolja, hogy a legsúlyosabb depresszió eseteit kivéve az orvosok először minden alternatív terápiát fontoljanak meg - ideértve a pszichoterápiát, a tornát, a fényterápiát, az omega-3 zsírsav étrendkiegészítőket, és sok más terápiát.