INNEN-ONNAN (cikkek) : Veszélyesek a génkezelt vírussal gyártott oltóanyagok - pedig a rókák már régóta azt kapják
Veszélyesek a génkezelt vírussal gyártott oltóanyagok - pedig a rókák már régóta azt kapják
2009.09.23. 21:08
Az elmúlt év vége felé a 'Vaccine' (vakcina, oltóanyag) című szakfolyóiratban megjelent közlemény szerint kockázatosak a génmanipulációval létrehozott poxvírust tartalmazó oltóanyagok.
A géntechnológusok előszeretettel használják az oltóanyag-kutatásaikhoz a poxvírusokat - amelyek népes családjába a feketehimlőtől a bárányhimlőig, a tehénhimlőig, a madárhimlőig sokféle vírustörzs tartozik.
Azért olyan népszerűek a poxvírusok géntechnológiai célra, mert könnyen kezelhetők: nagyságuk akkora, mint egy kisebbfajta baktériumé. Kiválóan alkalmasak arra a célra, hogy vektorok(közvetítők) legyenek: vagyis a különféle kórokozók ellen védő antigént tartalmazó géneket helyezzenek be a poxvírusok genetikai anyagába.
Emberi oltóanyagot, illetve a háziállatok, sőt a vadállatok számára szánt oltóanyagot állítanak elő ilyen módon.
A Vaccinia nevű poxvírussal mint közvetítővel (vektorral) készül például a veszettség elleni védőoltás, amelyet a vadon élő rókák immunizálására vetnek be - csalétek formájában - Európaszerte.
De már a klinikai kipróbálás szakaszában van vagy féltucat hasonló, poxvírussal készült oltóanyag, (University of Cape Town oktatóanyaga), más forrás szerint (Vaccine) több mint száz - a tesztelés különböző fázisaiban, különböző kutatási helyeken.
Ezek az oltóanyagok több előnyös tulajdonsággal is rendelkeznek: könnyen kezelhetőek, hatásosak és olcsók. Ezért a fejlődő országok számára különösen vonzók.
Egy gond van velük: a felhasznált MVA vírust (Módosított Vaccinia Ankara vírust) soha nem vizsgálták, sem tapasztalati módszerrel, sem kísérletileg, abból a szempontból, hogy milyen hatással van az emberek, az állatok és a környezet egészségére.
Az emberek és állatok beoltása egy élő, génmódosított vírus közvetítővel - egyenlő azzal, hogy szabadon engedünk a környezetbe egy génmódosított vírust.
A Vaccinia poxvírusnak ismeretlen számú rokon vírusa lehet a világ különféle helyein. Ezek a természetben előforduló rokonok mind-mind lehetséges partnerek arra, hogy a génkezelt poxvírussal új hibridet alkossanak.
A kutatók feltételezik, hogy ha ugyanazt a személyt egy génkezelt, és egy, a természetben előforduló poxvírus is megfertőz, akkor kiszámíthatatlan tulajdonságú hibrid vírus keletkezhet.
A szakfolyóirat közleménye beszámol arról, hogy ezt a feltételezést a kutatók sejtkultúrában már igazolták: sejtölő tulajdonságú vírushibrid keletkezett... Más kutatók pedig azt bizonyították be a közelmúltban, hogy a fertőzőképességétől megfosztott, "biztonságos" génmódosított MVA vírus igenis képes megfertőzni emlős (patkány) sejteket.