E kijelentéssel kezdte az autizmus és az oltási károsodások gyógyításával foglalkozó budapesti szemináriumát dr. Tinus Smits holland homeopata. Megtanította a résztvevőket az autizmus és más betegségek (epilepszia, hiperaktivitás, fejlődési rendellenesség) gyógyítására.
„A remény üzenetét közvetítem, nem szabad csak tétlenül álldogálni és nézni. Egészen biztos, hogy lehetséges a sikeres terápia. Úgy érzem, elég rálátásom van erre a témára, és tapasztalatom is van ezekkel a gyerekekkel, hogy megosszam a tapasztalataimat és a tudásomat a világgal. Olyan sok szenvedés és reménytelenség létezik szerte a világon. A homeopátiás kezelés ötvözése az ortomolekuláris módszerekkel számomra már bizonyította, hogy jó eredményeket lehet vele elérni. Reményeim szerint ez a könyv enyhülést hozhat sok lelki szenvedésre, mind az autista gyerekeknek és szüleiknek, mind azoknak, akik valamiért úgy érzik, hogy kapcsolatba kerültek az ő sorsukkal.” (Idézet Dr Tinus Smits „AUTIZMUS – van remény” című munkájából, fordította: Éder Krisztina, kiadja: Remedium Kft.)
Dr. Tinus Smits holland homeopata szemináriumát a Homeopátiás Gyógyművészeti Társaság szervezte azzal a céllal, hogy ebben az egyébként sokat vitatott kérdésben az érdeklődők megfelelő és hiteles információhoz juthassanak.
A „Van remény – az autizmus gyógyítható” kijelentés elsősorban természetesen nagyon biztató, másodsorban azonnal kétségeket ébreszt, hiszen a ma hangoztatott hivatalos álláspont szerint az autizmus nem gyógyítható, genetikai betegség. Dr. Smits azzal folytatta, hogy a szeminárium végére nem csak hogy alátámasztja álláspontját, hanem meg is tanítja a szemináriumon részt vevő magyar homeopatákat arra, hogyan kell az autizmust – vagy inkább az ebbe a betegségkörbe tartozó úgynevezett „spektrum betegségeket” (autizmus, epilepszia, agresszív viselkedés, figyelemhiányos hiperaktivitás, fejlődési rendellenességek) – gyógyítani. Tehát nemcsak egy elméleti hipotézist ismerhettünk meg, hanem használható gyakorlati útmutatást is kaptunk a módszer alkalmazásához.
Az alábbi összefoglaló a szemináriumon elhangzottakat adja közre röviden, a teljesség igénye nélkül, azzal a szándékkal, hogy megismertesse az olvasót egy állásponttal.
Halmozódó okok
Fontos megérteni, hogy a „spektrum betegségek” több ok halmozódásának következményei, úgynevezett multikauzális betegségek. Azt, hogy mikor alakul ki a betegség. illetve hogy milyen súlyosságúvá fejlődik, alapvetően az egyén érzékenysége határozza meg.
AZ ALAP OKOK:
Genetikai: az egyén érzékenysége a későbbi hatásokkal szemben – ez ma is elfogadott álláspont.
Toxikus anyagok hatása: kimutatható mérgezések, nehézfémek stb. – ez ma is elfogadott álláspont.
Energetikai: a különféle káros hatások – gyógyszerek, oltások, környezeti hatások, stressz, stb. energetikai lenyomatai a szervezet energiarendszerén – ez a mai álláspont szerint nem elfogadott.
MÁS SZEMPONT SZERINT CSOPORTOSÍTVA AZ OKOKAT:
Genetikai fogékonyság.
Terhesség előtti időszak hatásai. Ide sorolhatók az anya betegségei, ha valamilyen védőoltást kapott; pl. trópusi betegségek ellen, vagy egyéb védőoltások, az anya hormonális kezelései, fogorvosi kezelések, egyéb hagyományos gyógyszerezés, fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, szteroidok, altatás, amelyek mind növelhették a fogékonyság kockázatát.
Terhesség alatti időszak hatásai. A magzatot ért mérgezések. Amit egyébként is mérgezőnek tartunk, az a placentán át a magzatba is átkerül, és befolyással lehet az éppen kifejlődő idegrendszerre. Alapvetően ilyenek az alkohol, cigaretta. Az anya terhesség alatti oltásai, a betegségeire szedett gyógyszerek – fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, szteroidok –, műtéti altatás hasonlóan hatnak a magzatra is. Pl. egy tetanuszoltás, de még egy orrspray használata is hozzájárulhat az autizmusra jellemző tünetek kialakulásához, ha a gyerek genetikailag érzékeny, és ez is hozzáadódik a későbbiekben egyébként is halmozódó okokhoz.
Szülés alatti időszak hatásai. A nehéz szülés, fogós, vákuumos szülés súlyos stresszt okoznak a babának. A szülés alatt adagolt érzéstelenítések, altatás, oxitocin adagolása a szülés megindításához, fájdalomcsillapítók, mind mérgezést és lenyomatot képeznek az újszülött testében és energiarendszerében is.
Az élet első két évében a gyereket ért hatások. A gyerekek 99%-a ebben az időszakban megkapja a törvényesen előírt védőoltásokat, amelyek – különösen ebben az érzékeny korban – súlyos károsodásokat okozhatnak. Ez még akkor is így van, ha ezt ma a szakma nem ismeri el, és esetleg nem észlelhető néhány nappal az oltás beadása után. Ne felejtsük el, hogy ezek a hatások folyamatosan érik a kisbabát, és amikor a kumuláció elér egy bizonyos szintet, csak akkor okoz látható hatást. Ekkor lehet, hogy a baba éppen elkezdett valamilyen ételt fogyasztani, és azt vélhetjük, hogy a gyomorgörcse, rossz közérzete emiatt van. Esetleg egy megfázásból nem tud a baba kilábalni, ilyenkor azonnal antibiotikumokat kap, amelyek toxikusak a belekre és az agyra is. Ilyen lehet az altatás is pl. egy mandulaműtétnél. Mindig gondolni kell arra, hogy aminek nem volt látható jele, az is meghúzódhat egyik okként a háttérben.
A fentiekből látható, mennyi káros hatás érheti a gyermeket születése előtt, alatt, vagy életének első néhány évében, amikor az agy fejlődése a legkritikusabb időszakában van, és minden károsodás későbbi következményekkel járhat.
Mivel a „spektrum betegségeknél” az agy alapvető stressz-állapotáról van szó, a gyógyításánál a cél az agy nehézfémek és energetikai blokkok alóli felszabadítása és az oxidatív stressz állapotának megszüntetése.
Bélrendszeri betegségek összefüggése a „spektrum betegségekkel”
Az autista gyerekek 85%-a szenved bélrendszeri és tápanyag-felszívódási zavarokban. A kapcsolat a bélrendszeri és tápanyag-felszívódási, valamint „spektrum betegségek” között kimutatott, ezért sok terápia ezt a területet célozza, de ezzel gyógyítást nem, csak állapotjavulást tud elérni.
Az autista gyermekeknél a kazein- és gluténlebontás a cinkhiány miatt károsodott. A cinkhiány bonyolult anyagcsere-folyamaton keresztül a réz felhalmozódásához vezet a szervezetben, így az agyban is. Ezért látunk az autista betegeknél kifejezett Cuprum tüneteket, amelyek elsősorban a görcsösségben, merevségben mutatkoznak meg fizikai, de mentális szinten is.
Ortomolekuláris kezelés
A fentieknek fontos szerepe van a komplex terápia kialakításakor. Dr. Smits nem javasol különféle diétákat (kivéve a cukormentes étkezést), helyettük a gyomor-bélrendszer homeopátiás gyógyításával és úgynevezett ortomolekuláris kezeléssel – a szervezet ásványi anyagainak pótlásával – helyreállítja a normális cinkszintet, az emésztést.
Ebből is látható, hogy Dr. Smits terápiája gyógyító terápia, és nem csak azt célozza, hogy a betegek valamivel jobban érezzék magukat – ami természetesen szintén nem elhanyagolható körülmény. Ha a beteg már hozzászokott egy kialakult diétához, akkor azt természetesen lehet folytatni a kezelés alatt is.
C-VITAMIN
A C-vitamin alapvetően a fent említett agyi oxidatív stressz-állapot megszüntetésében játszik fontos szerepet, de emellett elősegíti a réz-, a higany-, az ólom-, a kadmium- és a nikkelkiválasztást, az enzimműködéseket, a folsav metabolizmust, és megakadályozza a metilizációt, hogy csak néhányat említsünk. Az emberi szervezet nem képes C-vitamin előállítására, viszont – különösen stressz-állapotokban – nagyon sokat használ belőle. Dr. Smits a C-vitamin magas dózisú adagolását javasolja mind terápiás, mind megelőzési szempontok miatt. A C-vitamint zsírban oldható formában is be kell juttatni a szervezetbe, hogy így a vér-agy gáton átkerülve, az agysejtekhez is eljuthasson.
ZSÍRSAVAK
A többszörösen telítetlen zsírsavak – ómega-3 és ómega-6 – döntő szerepet töltenek be az agy felépítésében és működésében, ezért kiemelt fontosságú részei a terápiának. A mai táplálkozási szokások a két ómega zsírsav helyes arányának eltolódásához vezettek, ezért dr. Smits az ómega-3 emelt mennyiségben való bevitelét javasolja. Ez fontos szerepet játszik az idegsejtek működésében, a hormon- és az immunfunkciók beállításában. Megfelelő adagolásuk nélkülözhetetlen része a terápiás kezelésnek ugyanúgy, mint a megelőzésnek.
Kezelés
Mivel a hagyományos orvoslás nem fogadja el a fentebb felsorolt okok közül az energetikai lenyomatok létezését, ezért nem is tud mit kezdeni ezzel az okkal, így nem is tartja gyógyíthatónak autizmust.
Ma a legtöbb kezelés a fizikai és a mentális szinten történik. Ilyen pl. a keláció, azaz nehézfém kivezetés különböző diétákkal, vitaminokkal, probiotikumok alkalmazása. Ezek a kezelések nagyon fontosak lehetnek, mert jelentősen javítják a beteg állapotát, de soha nem vezetnek teljes gyógyuláshoz, mert az autizmusnak és a „spektrum betegségeknek” mindig van egy része, ami energetikai blokkokból származik. A homeopátiás és az izopátiás gyógyítás viszont képes ezeknek az energiablokkoknak a feloldására, és más terápiás lehetőségekkel együtt alkalmazva az energetikai, mentális és fizikai szinten is gyógyulás következik be.
IZOPÁTIA
Az izopátia azt jelenti, hogy nemcsak homeopátiásan hasonló szert használunk, hanem egészen pontosan a felhasznált és vélhetően károsodást okozó anyag homeopátiásan hígított és potenciált változatait használjuk a mérgezés energetikai lenyomatának a megszüntetésére. Ezek a gyógyszerek a védőoltásokból, antibiotikumokból, gyógyszerekből készült homeopátiás gyógyszerek.
A kezelés menete
Erre vonatkozóan dr. Smits hihetetlenül precíz módszertani ajánlást adott, aminek a részleti meghaladják ennek az írásnak a kereteit, de röviden összefoglalva a következők:
Az anamnézis felvétele, az összes körülmény tisztázása. (Mindez a halmozódó okok felsorolása alatti szempontok figyelembevételével történik, tehát: mikor milyen állapotot észleltek a szülők a gyereknél, milyen a viselkedése, mentális állapota, szociális érzékenysége, az mikor és hogyan változott korábban, milyen oltásokat kapott, mikor, azokra hogyan reagált, milyen egyéb betegségei voltak stb.) A születés alatti, előtti időszak feltárása. Ezeknek az információknak a birtokában lehet terápiás tervet készíteni.
Méregtelenítés izopátiával: a terápiás tervnek megfelelően az összes oltást, gyógyszert ki kell vezetni, homeopátiás szerekkel. Ezek az oltóanyagokból készült homeopátiás szerek emelkedő potenciákban, megfelelő ismétlésekkel alkalmasak az oltási károsodások energetikai lenyomatainak megszüntetésére. Egy-egy szer esetében általában 4 hét + 2 hét szünet a kivezetés ideje, de előfordulhat az is, hogy egy szer kivezetése több hónapig is eltart. Ez megállapítható a homeopátiásan adott szerekre adott reakciókból vagy azok hiányából. Ha egy szerre vagy annak egy potenciájára már nincs reakció, akkor lehet folytatni a terápiát egy másik szer kivezetésével. Ha egy szer kivezetése mégsem történik meg teljesen, akkor később is vissza lehet térni a méregtelenítésre. A terápia tehát nagyon rugalmas is.
Ómega-3 zsírsavak adagolása folyamatosan megfelelő dózisban és összetételben (EPA és DHA)
Zsír- és vízoldható C-vitamin adagolása magas dózisban, folyamatosan.
Homeopátiás kezelés: a megfelelő alkati homeopátiás szer. Az esetleges visszatérő tünetek, rosszabbodások kezelése homeopátiásan.
Ortomolekuláris kezelés: megfelelő cink- és magnéziumbevitel.
Egészséges étkezés + az emésztőtraktus integritásának helyreállítására, Saccharum officinale folyamatos homeopátiás adagolásával.
Amit a szülőknek a terápiáról tudni kell
A terápia hosszú ideig tart (1-3 év), de ha minden okot sikerül föltárni, akkor dr. Smits gyakorlati tapasztalatai alapján számítani lehet a teljes gyógyulásra is.
Előfordulnak nagyon látványos javulások a kezelés során, de a homeopátiában ismert és a gyógyulási folyamatot jelző – időnként jelentős és elkeserítő – rosszabbodásokkal is számolni kell. Ilyenkor nem szabad abbahagyni a kezelést vagy újra, pl. antibiotikumokkal elnyomni a gyógyulási folyamatot.
A szülők ne próbálkozzanak saját terápia kialakításával, mert annak ellenére, hogy a módszer egyébként egyszerű, szakember felügyeletét, megfigyeléseit is igényli.
A terápia megkezdése előtt tanulmányozzák az esetleírásokat, amelyekből nagyon sok hasznos információhoz juthatnak, és felkészülhetnek a megpróbáltatásokra és a rájuk váró örömökre is. (Az ezzel kapcsolatos kiadványokhoz remélhetően a közeljövőben már nálunk is hozzá lehet jutni, de a Natúrsziget is közzéteszi majd a legfrissebb közérdekű információkat.)
A terápia időszaka alatt különösen fontos a nyugodt környezet, megfelelő, egészséges táplálkozás biztosítása a gyerekek (vagy felnőttek) számára.
Egyéb információk
Dr. Smits esetei meggyőzően bizonyították számunkra, hogy módszere a gyakorlatban is működik, de tudni kell, hogy ez ma nem elfogadott álláspont, szülők és gyógyítók is sok helyütt ellenállásba ütközhetnek.
Dr. Smits nem ellenzi a védőoltásokat, mindössze azt mondja, hogy lehetnek káros következményeik, és javasolja, hogy mind az orvosok, mind a szülők körültekintően járjanak el az oltások beadatásakor. Figyeljék meg, hogy a gyerekek miképp reagálnak, ne oltassák a gyereket addig, amíg valamilyen betegsége még nem gyógyult meg teljesen. Bizonyos oltásokat dr. Smits csak későbbi életkorban tart helyesnek.
Ajánlja a védőoltások beadása előtt a homeopátiás szerek alkalmazását megelőzés céljából.
Előkészületek a terápia magyarországi alkalmazására
Összefoglalva elmondható, hogy a szeminárium három napja alatt nagyon gazdag, inspiráló, gyakorlatias és cselekvésre ösztönző tudást kaptunk dr. Smits-től. Ezúton is köszönjük neki, továbbá a kitűnő munkát a szervezőknek is!
A jelen beszámoló szerzői és több homeopata összefogtak a kezeléshez szükséges gyógyszerek és a legmegfelelőbb kiegészítő szerek listájának az elkészítéséhez. Ez a team munka időt igényel, de az autista betegek gyógyításához elengedhetetlen feltétel az alapos felkészülés. Bízunk benne, hogy némi szervezés után mindennek a tudásnak a betegek és hozzátartozóik is tapasztalhatják majd az eredményeit.