Egyértelműen bizonyított tény, hogy legtöbb betegségünkre a megfelelő étrend és életmód a gyógyír – állapítja meg a tekintélyes Wall Street Journalban megjelent cikk, amelynek szerzői a könyvei alapján világszerte ismert dr. Deepak Chopra és másik három vezető amerikai orvosprofesszor, dr. Ornish, dr. Roy és dr. Weil.
Az alternatív gyógyászat fejlődésében mérföldkő volt az integratív gyógyászattal és közegészségüggyel foglalkozó csúcstalálkozó, amelyet az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia Orvosi Intézete (Institute of Medicine of the National Academy of Sciences) és a Bravewell Collaborative egészségügyi szervezet hívott össze 2008 februárjában. (A cikk szerzői – a mind jobban terjedő szóhasználattal összhangban – integratív orvosláson a modern nyugati orvoslás és a komplementer, vagyis a kiegészítő, természetgyógyászati gyógymódok együttes alkalmazását értik – a szerk.)
Azóta az új amerikai elnök, Barack Obama is felismerte az alternatív eljárások hatékonyságát és gazdaságosságát a hagyományos gyógyszeres és sebészeti módszerekkel szemben.
Az egészség megőrzésére irányuló holisztikus megközelítés a legjobb hagyományos és alternatív módszereket alkalmazza, így a meditációt, a jógát, az akupunktúrát és a gyógynövényeket. Ma már ezeknek az eljárásoknak a zöméről tudományos vizsgálatokkal is bizonyították, hogy nemcsak hatásosak, hanem költségkímélők is.
Az egészséges életmód kevesebbe kerül, mint a drága műtétek
Barack Obama és Tom Daschle (korábbi szenátor, egészségügyi miniszterjelölt) is megértette, hogy ha a gazdaságos gyógykezelést ki akarják terjeszteni arra a 45 millió amerikaira is, akinek nincs egészségügyi biztosítása, akkor meg kell találni az egészség és a betegség gyökereit, és az egészséges életmódra kell ösztönözni az embereket – ahelyett, hogy a gyógyszerek és műtétek árát térítenék vissza.
Az egészségügyi kiadások 75%-át a szívbetegségekre, a cukorbajra, a prosztatarákra, a mellrákra és az elhízásból adódó bajokra fordított költségek teszik ki, holott ezek a betegségek zömmel megelőzhetők és visszafordíthatók lennének az étrend és az életmód megváltoztatásával. Ahogy Obama állítja egészségügyi tervében: „Nemzetünk a krónikus betegségek járványának küszöbén áll. Egyre több amerikai szenved és hal meg értelmetlenül az elhízás, cukorbaj, szívbetegség, asztma, AIDS, vagyis olyan betegségek következtében, amelyeket a diagnózis pillanatától késleltetni lehetett volna, vagy akár teljes mértékben meg is lehetett volna előzni.”
Az egészséges életmód tehát eszerint sokkal fontosabb, mint az orvostudomány fejlődése. Sokan úgy gondolják, hogy a gyógyászatban egy új orvosság, egy új lézeres vagy high-tech sebészeti eljárás jelenthet csak áttörést. Pedig az életmódunkat érintő egyszerű változtatások – mit eszünk, hogyan kezeljük a stresszt, dohányzunk-e vagy sem, mennyit sportolunk, milyen minőségű kapcsolatokat tartunk fenn – ugyanolyan hatékonyak lehetnek, mint a gyógyszerek vagy a sebészeti beavatkozások. Sőt, sok esetben még hatékonyabbak!
Az emberi szervezet megdöbbentő regenerációs képessége
A legfrissebb tudományos kutatások rávilágítanak, hogy az emberi szervezet elképesztő mértékben képes saját magát meggyógyítani, sokkal gyorsabban, mint ahogy hittük, főleg ha számításba vesszük azokat az életmódbeli tényezőket, amelyek gyakran okoznak krónikus betegségeket.
A holisztikus megközelítésen alapuló egyszerű, hagyományos és olcsó eljárások, mint például a növényi étrend, a jóga, a meditáció és a pszichoszociális támogatás megállíthatja vagy még vissza is fordíthatja a szívkoszorúér-betegségben, diabéteszben, magas vérnyomásban, prosztatarákban, illetve a túlsúlytól vagy magas koleszterinszinttől szenvedők állapotát.
Az ezt bizonyító kutatások során többnyire csúcstechnológiájú, korszerű mérési eljárásokat vettek igénybe, hogy bemutassák ezeknek a módszereknek a hatékonyságát és gyorsaságát.
Az alternatív eljárások még a gének viselkedését is képesek megváltoztatni néhány hónap alatt. Az erre irányuló vizsgálat során a rákhoz, szívbetegségekhez és gyulladásokhoz köthető gének aktivitása csökkent, miközben a védő géneké nőtt. Ezek a változások ráadásul növelik a telomerázok mennyiségét. A telomeráz nevű enzim hosszabbítja meg a telomereket, a kromoszómák végződéseit, amelyek felelősek az élettartamért – erre még a gyógyszerek sem képesek.
Sokkoló adatok az USA-ból
Az amerikai egészségügyi rendszer valójában elsősorban a betegségeket gyógyítja. 2008-ban az USA-ban a bruttó nemzeti termék (GDP) 16,5%-át, 2,1 trillió dollárt költött orvosi ellátásra. Ennek 95%-a a betegség felismerését követő gyógykezelésekre ment el. Az összeg legalább 75%-át olyan krónikus betegségek gyógyítása tette ki, mint a szívproblémák vagy a diabétesz, amelyek megelőzhetők vagy visszafordíthatók lettek volna.
Az amerikai kardiológusok szakmai társaságának (American Heart Association) adatközlése szerint 2006-ban 1,3 millió szívkoszorúér-műtétet (angioplasztikát) hajtottak végre (48 399 dollár/fő átlagos költséggel), összesen 60 milliárd dollárért, továbbá 448 ezer szívkoszorúér bypass műtétet végeztek (darabja 99 743 dollár), összesen 44 milliárd dollárért. Vagyis az amerikaiak 2006-ban több mint 100 milliárd dollárt költöttek csupán erre a két beavatkozásra.
Ugyanakkor – egy 2007 áprilisában publikált vizsgálat eredményei szerint – az angioplasztikák és sztentek (koszorúér-tágító eszköz) alkalmazása nem hosszabbítja meg az életkort, és nem előzi meg a szívinfarktust a stabil állapotú páciensek esetében (ilyen a beavatkozásokon átesettek 95%-a). A szívkoszorúér bypass műtét az operáción átesettek kevesebb mint 3%-ának az életét hosszabbítja meg. Vagyis a Medicare (egészségbiztosítási program) és a hasonló biztosítók, illetve a biztosítottak milliárdokat költenek azokra a sebészeti eljárásokra, amelyek viszonylag veszélyesek, agresszívek, drágák és valójában alacsony hatásfokúak, és ezzel szemben keveset költenek – ha költenek egyáltalán – alternatív gyógyászati eljárásokra.
A 2004-ben a The Lancet-ben publikált INTERHEART tanulmány, amely 30 000 nő és férfi bevonásával készült hat kontinensen, kimutatta, hogy az életmódbeli változtatások révén a szívbetegségek 90%-a megelőzhető lenne.
Az egészséges, kiegyensúlyozott élet hatásai megsokszorozódnak
Az öröm, a boldogság és a szabadság fenntartható, a depresszió és a rossz közérzet nem. Ha egészségesebben étkezünk, abbahagyjuk a dohányzást, sportolni és meditálni kezdünk, és általában véve nagyobb szeretettel éljük az életünket, az agyunkba több vér és oxigén jut, tisztábban gondolkodunk, több energiánk marad, kevesebb alvásra lesz szükségünk. Az agy képes annyi új idegsejtet növeszteni, hogy akár néhány hónapon belül is mérhetően nagyobbá válik.
Élénkebbé válik a keringés is, a bőr ragyogóbb lesz, kevesebb ránccal. A szív is jóval több friss vérhez jut tehát, javul az állóképesség, és a szervezet elkezdheti akár visszafordítani a szívbetegséget. A nemi szervek hasonlóképpen reagálnak, vagyis nő a libidó és a szexuális kedv (hasonló elven működnek a keringésjavító gyógyszerek is, mint pl. a Viagra).
E változásokhoz természetesen fontos az életünkért való személyes felelősségvállalás és elkötelezettség, de cserében nemcsak tovább élhetünk, hanem az életminőségünk is javul. A jelenlegi gazdasági helyzetben egyre inkább elkerülhetetlenné válik a takarékos, egyéni felelősségvállaláson alapuló alternatív gyógymódok használata.
Deepak Chopra, Dean Ornish, Rustum Roy, Andrew Weil
A szerzőkről:
Dr. Deepak Chopra több mint 50 – test-lélek-szellem témakörben íródott – könyv szerzője, a Beth Israel Kórház és a Harvard Medical School meghívott vendégelőadója.
Dr. Ornish a San Franciscó-i Californiai Egyetem klinikai orvosprofesszora.
Prof. Dr. Rustum Roy, professzor emeritus a Pennsylvania Állami Egyetemen.
Dr. Andrew Weil az arizonai egyetem integratív gyógyászati központjának igazgatója.